×

Nie zapomnij spojrzeć w niebo. Największy deszcz meteorytów ostatniej dekady już w tym tygodniu!

Spadające gwiazdy to meteory – perseidy spalające się w atmosferze Ziemi. 

Liczba spadających meteorytów osiągnie szczyt w dniu 12 sierpnia. Noc z 12 na 13 sierpnia zapowiada się więc niezwykle spektakularnie. Aż do 24 dnia miesiąca będziemy mogli obserwować na niebie mnóstwo „spadających gwiazd”. Według danych najlepszych widoków możemy spodziewać się w nocy z 18 na 19 sierpnia przed północą (po godzinie 22).

” W tym roku będzie spadało około 150, a nawet 200 meteorów na godzinę, a nie jak zazwyczaj 80″ – mówi Bill Cooke dla Space.com, ekspert NASA w dziedzinie meteorów .

Jak dochodzi do tego niezwykłego zjawiska?

Piękny widok zawdzięczamy spalaniu się drobinek (pyłku) materii w górnych warstwach atmosfery ziemskiej, które często jest bardzo dobrze widoczne na nocnym niebie. W najbliższą noc „spadających gwiazd” drobinki pyłu będą szczątkami Swift-Tyttle, komety o szerokości 26 km, która regularnie omija Ziemię. Zjawisko to pokryje się z tzw. Delta Aquarid, czyli deszczem meteorytów dzięki czemu zapowiada się niesamowite widowisko!

Tak więc proponujemy położyć się wygodnie pod gołym niebem i w ciszy podziwiać przedstawienie przygotowane przez Matkę Naturę!

NASA/MSFC/MEO
NASA/MSFC/MEO

 

Może Cię zainteresować

zamknij