×

Perseidy 2021: kiedy i gdzie można je zaobserwować?

Tegoroczne Perseidy 2021 będzie można obserwować na przełomie 12 i 13 sierpnia. Jak przygotować się do tego zdarzenia, aby zobaczyć jak najwięcej?

Perseidy 2021 – kiedy można je obserwować?

Perseidy to nic innego jak regularne roje meteorytów, które w regularnych regionach czasowych odwiedzają orbitę naszej planety. Zwykle można je zauważyć w okresie od 17 do 24 sierpnia i są one powiązane z kometą 109P/Swift-Tuttle. Ich pierwsze obserwacje zanotowano już ponad 2000 lat temu na terenie Dalekiego Wschodu.

Co ciekawe te odłamki komety są niewiele większe od ziaren grochu. Jednakże wpadają w ziemską atmosferę z prędkością 59 m/s co powoduje, że ulegają gwałtownemu spaleniu. Stąd pojawia się znane zjawisko określane mianem spadającej gwiazdy.

Tegoroczna kulminacja roju przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Wówczas należy skierować swój wzrok w kierunku północno-wschodnim około godziny 21:00.

Jak się przygotować?

Na szczęście do wyjątkowych obserwacji nieba nie potrzeba żadnego sprzętu. Wystarczy, aby niebo nie było zachmurzone. Wówczas należy znaleźć odpowiednie miejsce. Im dalej od źródeł światła (domy, oświetlenie drogowe etc.), tym lepiej. Obrzeża waszej miejscowości lub tereny wiejskie w tej kwestii sprawdzą się najlepiej.

Czemu powinniśmy unikać źródeł sztucznego światła? Dlatego, że zakłóca ono możliwości obserwacyjne spadających gwiazd poprzez odbijanie się światła. Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce, wówczas najlepiej ułożyć się na ziemi, w pozycji pół leżącej, albo po prostu się położyć, patrząc w niebo. Dlatego warto zabrać ze sobą koc.

Pamiętajcie także, że nasze oczy przyzwyczajają się do ilości światła w danym miejscu. Jeśli nagle wyjdziecie z jasnego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie będą panować ciemności, dajcie sobie kilka minut, zanim podejmiecie obserwację. Wówczas będzie wam łatwiej zauważyć wszelkie ruchy na niebie, w tym nasze perseidy.

Warto wyjść tej wyjątkowej nocy i spojrzeć w niebo. Kto wie, może wypowiedziane wówczas życzenie się spełni? ;)

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij