×

Potężna eksplozja bolidu nad Polską! Świadkowie wstrzymywali oddech z wrażenia

W niedzielę nad ranem doszło do niezwykle rzadkiego zjawiska. Niebo nad Polską zostało na moment rozświetlone, gdy bardzo jasny obiekt ukazał się na niebie. Zjawisko udało się uwiecznić na kilku nagraniach. Widok zapiera dech w piersiach!

UFO czy asteroida?

Nagrane filmy bez wątpienia mogą kojarzyć się ze zdjęciami niezidentyfikowanych obiektów latających czy asteroid. Udało się jednak ustalić, że widoczny na nagraniu punkt to tzw. bolid, czyli meteor o jasności większej niż Wenus.

Tego typu zjawiska są wyjątkowo rzadkie. Dochodzi do nich, gdy ma miejsce przejście przez ziemską atmosferę obiektu większego niż zwyczajny meteoryt, mierzący kilka lub kilkanaście centymetrów.

W chwili przekroczenia atmosfery Ziemi powierzchnia obiektu mocno się nagrzewa, co powoduje, że zaczyna on bardzo jasno świecić, a jego przelotowi często towarzyszy tzw. grom dźwiękowy. Tak duże obiekty nie zawsze ulegają całkowitemu spaleniu.

Wówczas, ich części spadają na Ziemię w postaci meteorytów. Karol Wójcicki, popularyzator astronomii informuje, że mógł to być „najjaśniejszy bolid nad Polską od lat”:

Bolid rozbłysnął do jasności większej od Księżyca w pełni. Niektórzy świadkowie donoszą o efektach akustycznych, które pojawiły się kilka minut później

Dotychczas bolid o największym magnitudo przeleciał nad Polską 30 października 2015 roku. Należał on do roju Taurydów.

Odłamki asteroidy?

Jakiś czas temu media informowały, że 4 stycznia, około godziny 11:33 polskiego czasu, do Ziemi zbliży się asteroida 2019 YB4 typu Apollo o średnicy mierzącej około 26 metrów. Zakładano, że gdyby zdołała przedrzeć się przez atmosferę Ziemi, to prawdopodobnie doprowadziłaby do eksplozji równoważnej wybuchowi 30 bomb jądrowych.

[wp_quiz id=”962″]

Naukowcy obliczyli, że asteroida minie Ziemię w odległości niemal trzykrotnie większej niż odległość Księżyca. Tak też się stało. Niemniej jednak, istnieje prawdopodobieństwo, że bolid widoczny wczoraj nad Polską bolid był odłamkiem asteroidy, która dzień wcześniej minęła Ziemię.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), YouTube.com, Facebook.com, Twitter.com

Może Cię zainteresować