×

Znaleźli 30-tonowy meteoryt. Jest przeogromny!

Meteoryt o wadze ponad 30 ton został odkryty przez zespół naukowców w Argentynie w zeszły weekend.

„To była wielka niespodzianka… Meteoryt o szerokości 2 metrów znajdował się na głębokości około 5 metrów pod ziemią” – powiedział Mario Vesconi, prezes Stowarzyszenia Astronomicznego Chaco w wywiadzie dla gazety Clarin.

Dodał, że meteoryt, nazywany obecnie „meteorytem Gancedo” ważył 30 800 kg. Nie są to jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone informacje.

COMPACTO NEA/YOUTUBE

COMPACTO NEA/YOUTUBE

Odkrycia dokonano w okolicy zwanej Campo del Cielo, co w swobodnym tłumaczeniu oznacza „Pole Nieba”. Miejscowość znajduje się w pobliżu granicy prowincji Chaco i Santiago del Estero, na północny zachód od stolicy Buenos Aires.

W tej okolicy można znaleźć co prawda pełno kraterów po meteorytach. Niektóre z nich mają blisko 4000 lat, gdzie największy z nich mierzy 91 115 metrów wielkości!

Lokalne media określiły nowe znalezisko jako drugi największy, odkryty do tej pory meteoryt. Swego czasu miały miejsce niepotwierdzone doniesienia o 37 tonach meteorytu znalezionego około rok temu w Campo del Cielo.

Gdzie zatem znajduje się największy znany meteoryt? W Namibii. Znany jest jako „Hoba” i waży przeszło 60 ton! Specjaliści twierdzą, że uderzył w Ziemię około 80 000 lat temu.

Potencjalna wartość odkrytego ostatnio meteorytu nie jest jeszcze znana. Lokalny polityk, Livio Gutierrez oficjalnie powitał „nowego mieszkańca Campo del Cielo”, twierdząc, że jest „kamieniem milowym” w nauce, który może potencjalnie wpłynąć na turystykę panującą w tym regionie.

30-tonowy-meteoryt-1

 

Może Cię zainteresować

zamknij