×

Papież Franciszek znów zaskakuje. „To gorsza zaraza niż koronawirus”

Papież Franciszek znów zaskakuje. W niedzielę papież tradycyjnie spotkał się z wiernymi w Watykanie, by odmówić modlitwę Anioł Pański. Podczas rozważań padły słowa, których nikt się nie spodziewał.

„Diabeł jest wielkim gadułą”

Papież Franciszek nie raz zasłynął wypowiedziami, które wprawiały w konsternację wiernych, a także hierarchów kościelnych. Nie chodzi zresztą jedynie o słowa, ale i czyny, jak powołanie do Rady do spraw Ekonomicznych w Watykanie sześciu świeckich kobiet.

Taki gest dotychczas był nie do pomyślenia. W kościelnej hierarchii kobiety nie zajmują przecież wysokich stanowisk i dotąd nie było mowy, żeby miały wpływ na kwestie finansowe Watykanu.

Teraz o papieżu zrobiło się głośno po cotygodniowym spotkaniu z wiernymi.

Modlitwę jak zwykle poprzedziły rozważania. Tym razem, papież odniósł się do bardzo palącego problemu, tak powszechnego, że przez wielu nawet niedostrzegalnego.

Zdobądźmy się na wysiłek; żadnego obgadywania

— zaapelował papież podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.

Dodał także, że „wielkim gadułą jest diabeł”.

Papież Franciszek znów zaskakuje

Niedzielne rozważania papieża skupiały się wokół kwestii obmawiania i plotek. Papież mówił o zachowaniu, kiedy inni widzą, że komuś coś się nie udało lub popełnił błąd i idą opowiedzieć to innym.

Franciszek podkreślił, że plotka zamyka serce człowieka na wspólnotę i rani jedność Kościoła. Zauważył także, że wielu ludzi, zamiast zwrócić komuś uwagę, woli tę osobę obmawiać (było to odniesienie do fragmentu Ewangelii o braterskim upomnieniu, czyli reakcji, gdy ktoś popełnia grzech).

Franciszek przypomniał jednak, że należy rozróżniać upominanie od potępienia. Podkreślił, że niechrześcijańską postawą jest mówienie: „Niech sobie poradzą sami” i „umywanie rąk”.

Pointa odbiła się szerokim echem w mediach, a o słowach papieża zrobiło się głośno również poza Watykanem. Papież odniósł się do pandemii koronawirusa, a w swoich rozważaniach zamieścił odważne porównanie…

Proszę, bracia i siostry, starajmy się nie plotkować. Plotki to plaga gorsza niż COVID. Gorsza! Zróbmy duży wysiłek: żadnych plotek!

— powiedział papież.

Czy ten przekaz trafi do wiernych? A może sędziwy Franciszek ponownie spotka się z krytyką?

Wśród setek wiernych na placu Świętego Piotra byli również Polacy.

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować