×

Papież Franciszek powołał do rady świeckie kobiety. Są naukowcami i menadżerkami

W skład Rady do spraw Ekonomicznych w Watykanie wchodzą dostojnicy kościelni z kilku krajów. Ale od czwartku to grono powiększyło się o 6 kolejnych osób. Ta decyzja zaskoczyła wszystkich, bo papież Franciszek powołał do rady świeckie kobiety!

Krok w stronę zmian

Papież Franciszek, chociaż objął zaszczytną rolę w dość późnym wieku, znany jest ze swojego świeżego podejścia do wielu kwestii. W odważny sposób stawia czoła kolejnym wyzwaniom, a tych w Kościele nie brakuje.

Jednym z najczęściej omawianych problemów, z jakimi przyszło się zmierzyć papieżowi, jest sprawa pedofilii, która trawi Kościół od dawna. Ale kontrowersje wzbudzają przecież także inne kwestie, jak stanowisko Kościoła odnośnie homoseksualizmu, czy też pozycji kobiet w Kościele.

Nie jest przecież tajemnicą, że w tej mocno zhierarchizowanej strukturze, kobiety nie zajmują wysokich stanowisk. Dzięki odważnej decyzji papieża Franciszka, pojawiła się szansa na zmiany.

Papież Franciszek powołał do rady świeckie kobiety

Papież Franciszek obiecał obsadzanie kobiet na najwyższych i znaczących stanowiskach w Watykanie. Słowa dotrzymuje.

6 sierpnia watykańskie biuro prasowe poinformowało, że nominacje do Rady do spraw Ekonomicznych otrzymało sześć świeckich kobiet! Wszystkie są świetnie wykształconymi Europejkami. Wyznaczone stanowiska należą do najwyższych, jakie kiedykolwiek powierzono kobietom w Kościele katolickim!

Kto zasiądzie w Radzie?

Zadaniem Rady do spraw Ekonomicznych jest rozbudowa struktury finansowej i ekonomicznej Watykanu. W gruncie rzeczy chodzi o to, żeby zapewnić lepszą kontrolę i przejrzystość wydatków.

Fakt, że dzięki papieżowi, wpływ na tę kwestię będą miały również świeckie kobiety, stanowi duży przełom. W radzie zasiądą kobiety, które są naukowcami i menadżerkami.

Jak informuje watykańskie biuro prasowe, nominacje otrzymały: bizneswoman Maria Concepcion Osakar Garaicoechea z Hiszpanii, profesor prawa Charlotte Kreuter-Kirchhof z Niemiec, Ruth Maria Kelly z uniwersytetu w Londynie, ekonomistka Marija Kolak z Niemiec, menadżerka Eva Castillo Sanz z Hiszpanii oraz Leslie Jane Ferrar, która pełniła również funkcję skarbniczki w brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Aby uświadomić sobie, jak duża jest to zmiana, wystarczy wspomnieć, że dotychczas w radzie zawsze zasiadali sami mężczyźni. Natomiast teraz jedynym świeckim i męskim członkiem Rady będzie Włoch Alberto Minali, były dyrektor generalny firmy ubezpieczeniowej Generali [ze statutu wynika, że w Radzie zasiada także ośmiu biskupów – przyp. red.].

Jedno jest pewne – rada będzie miała dużo pracy. Koronawirus sprawił, że również Watykan boryka się z problemami finansowymi. Gwałtownie spadła liczba turystów, odwiedzających Muzea Watykańskie.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij