in

Zła wiadomość dla palaczy. Od 20 maja papierosy mogą nie być dostępne w sklepach

Papierosy widoczne są na ulicach całego świata. Są dostępne praktycznie w każdym kiosku, sklepie i markecie. Wyobrażacie sobie, jak wyglądałoby życie palacza, gdyby nagle papierosów zabrakło? Oczywiście wyszłoby im to na zdrowie, ale na pewno większość z nich wpadłaby w furię!

Okazuje się bowiem, że taki scenariusz jest możliwy i to już niebawem, a wszystko za sprawą zmian w prawie

Wszystko za sprawą tego o co apeluje Polska Izba Handlu, która domaga się od pemiera przyspieszenia prac nad wdrożeniem do polskiego prawa systemu śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych.

Zła wiadomość dla palaczy. Od 20 maja papierosy mogą nie być dostępne w sklepachUdostępnij

Według tego, co zakłada Unia Europejska wspomninany system ma być wdrożony od 20 maja 2019 roku

Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu, jasno mówi o całej sytuacji:

Znaczące opóźnienia w procedowaniu nowelizacji ustawy tytoniowej powodują, że dostosowanie w wyznaczonym przez UE terminie do nowych regulacji będzie znacząco utrudnione. Dla wszystkich uczestników rynku biorących udział w obrocie wyrobami tytoniowymi wdrożenie systemu Track & Trace oznacza całkowitą modyfikację dotychczasowej działalności operacyjnej, zbudowanie nowych systemów informatycznych, zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt oraz przeszkolenie pracowników.

Nowe regulacje wymagają też formalnego zarejestrowania ponad 100 tys. punktów sprzedaży detalicznej. To nie tylko ogromne wyzwanie techniczne, ale również komunikacyjne, wymagające gotowych przepisów prawnych. Bez nich istnieje realne ryzyko, że po 20 maja 2019 r. sprzedaż wyrobów tytoniowych w punktach detalicznych będzie niemożliwa

Zła wiadomość dla palaczy. Od 20 maja papierosy mogą nie być dostępne w sklepachUdostępnij

Sprzedawcy są przerażeni, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że właśnie wyroby tytoniowe są lwią częścią ich zarobku

To, co może zapanować po 20 maja, może z kolei doprowadzić do jeszcze jednej rzeczy – mianowicie może rozwinąć się szara strefa.

Źródło: pih.org.pl | Fotografie: pxhere.com, publicdomainpictures.net