×

Ogłoszono stan wyjątkowy z powodu pandemii w dwóch europejskich krajach

Pandemia u południowych sąsiadów Polski: Czechy i Słowacja podjęły decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. System ochrony zdrowia w tych krajach staje się niewydolny. Wprowadzenie dodatkowych restrykcji ma pomóc opanować sytuację.

Pandemia u południowych sąsiadów

We wtorek liczba przypadków SARS-CoV-2 w Czechach wzrosła o 1965. Łączna liczba zakażeń przekroczyła tym samym 34 tys. Większość zakażonych nie ma objawów, bądź też przechodzi chorobę łagodnie. W szpitalach jest obecnie ponad 800 osób. Stan niespełna 200 z nich określany jest jako poważny.

Od początku epidemii w Czechach zmarło 636 osób, z czego 211 ofiar śmiertelnych COVID-19 odnotowano we wrześniu. To ważne, ponieważ analogicznie do Polski, wrzesień okazał się dla Czechów szczególnie trudny. Od początku miesiąca liczba osób hospitalizowanych, w tym pacjentów w ciężkim stanie, wzrosła ponad pięciokrotnie.

Na Słowacji we wtorek odnotowano 567 nowych przypadków zakażeń, a także trzy nowe zgony. W tym niewielkim kraju łącznie od początku pandemii zmarło 48 osób, a zachorowało ponad 10 tysięcy.

Od dzisiaj stan wyjątkowy

W związku z pogarszającą się sytuacją i rosnącym wzrostem zakażeń, Słowacja zdecydowała się na podjęcie radykalnych kroków. Od dzisiaj w kraju obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa przez 45 dni ( zgodnie z prawem najdłuższy stan wyjątkowy może trwać 90 dni.). „Mamy to razem we własnych rękach” – napisał premier Igor Matovicz na Facebooku.

Rząd ogłasza stan wyjątkowy, jeżeli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, środowiska naturalnego lub mienia.

NÚDZOVÝ STAV SCHVÁLENÝ … zatiaľ na 45 dní od 1. októbra, t.j. uvidíme, ako sa nám prejavia cestovačky cez Dušičky a…

Opublikowany przez Igora Matovica Środa, 30 września 2020

5 października do Słowacji dołączą Czechy. Tam stan wyjątkowy będzie obowiązywał przez 30 dni. Co to oznacza dla obywateli?

Restrykcje na Słowacji

Stan wyjątkowy wiąże się z tym, że w nagłych przypadkach państwo może, zgodnie z ustawą, ograniczyć podstawowe prawa i wolności w niezbędnym zakresie. Zdaniem lokalnych mediów, stan wyjątkowy umożliwia ograniczenie w przemieszczaniu się obywateli lub wjazdu na konkretne terytorium. Możliwe jest też wprowadzenie zakazu zgromadzeń.

Warto dodać, że od dzisiaj na Słowacji wraca obowiązek noszenia maseczek poza budynkami, jeżeli nie można utrzymać odległości co najmniej dwóch metrów od drugiej osoby. W imprezach masowych będzie mogło brać udział maksymalnie 50 osób. Po ślubach, chrztach i pogrzebach nie można organizować spotkań rodzinnych.

Wprowadzono również zakaz funkcjonowania barów, restauracji i dyskotek poza godzinami 6-22.

Restrykcje w Czechach

Jak informuje Onet, nowe ograniczenia w Czechach będą dotyczyć głównie imprez i aktywności związanych z czasem wolnym. W przestrzeniach zamkniętych będzie mogło zbierać się nie więcej niż 10 osób, a w przestrzeniach otwartych – nie więcej niż 20 (wyjątkiem kina i teatry).

Ministerstwo zdrowia uznało śpiew zbiorowy za czynność ryzykowną, dlatego zakazano  przedstawień śpiewanych. W mszach i nabożeństwach może uczestniczyć do 100 osób, chóralnych śpiewów zabroniono również w kościele.

W szkołach średnich ma zostać wprowadzone nauczanie zdalne. Rząd nie zdecydował się natomiast na wprowadzenie ograniczeń w handlu.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij