×

Pandemia koronawirusa wkracza do polityki. Chiny oskarżają Stany Zjednoczone o jej stworzenie!

Najwyraźniej pandemia koronawirusa wkracza do polityki! Członek Departamentu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin oskarżył USA o wywołanie pandemii.

Pandemia koronawirusa wkracza do polityki

Chiński urzędnik zasugerował, że armia amerykańska mogła sprowadzić koronawirusa do Chin. Zhao Lijian, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wypowiedział się na Twitterze pod koniec czwartku, przywołując podobne teorie spiskowe rozpowszechniane w chińskich mediach społecznościowych, które obwiniają USA za pandemię.

Zhao udostępnił klip zeznania dyrektora CDC dr. Roberta Redfielda podczas przesłuchania w środę. W filmie Redfield powiedział, że niektórzy pacjenci, którzy prawdopodobnie zmarli na grypę, zostali pośmiertnie zdiagnozowani jako ofiary koronawirusa. Według Zhao to wystarczający powód do podejrzeń względem działań USA:

2/2 CDC zostało złapane na miejscu. Kiedy pacjent zero pojawił się w USA? Ile osób jest zarażonych? Jakie są nazwy tych szpitali? Może to armia amerykańska sprowadziła epidemię do Wuhan. Bądźcie przejrzyści! Upublicznijcie swoje dane! USA jest nam winne wyjaśnienie!

Politycy amerykańscy odnoszą się do oskarżeń

Urzędnicy USA nie ukrywają, że łącząc koronawirusa bezpośrednio z działalnością Chin, a sekretarz stanu Mike Pompeo nazwał go „wirusem Wuhan”. Senator Tom Cotton wprost oskarża Chiny o kłamstwa w sprawie wybuchu epidemii. Uważa, że tamtejszy rząd ukrywał przez długi czas informację o koronawirusie.

Odniósł się także do teorii spiskowej podczas wywiadu Fox News. Sugeruje, że wirus może w jakiś sposób powiązany z laboratorium zlokalizowanym w pobliżu Wuhan, gdzie eksperci od zdrowia wyśledzili wirusa do jego początków u dzikich zwierząt:

Wiemy również, że zaledwie kilka kilometrów od tego rynku żywności znajduje się jedyne w Chinach super laboratorium 4 poziomu bezpieczeństwa biologicznego, które bada ludzkie choroby zakaźne. Teraz nie mamy dowodów na to, że ta choroba się tam pojawiła, ale z powodu dwulicowości i nieuczciwości Chin od samego początku musimy przynajmniej ich w tej sprawie podejrzewać.

Dyplomata został wezwany na „dywanik”

Według informacji agencji prasowej Reuters David Stillwell, zastępca sekretarza stanu ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku, wezwał Cui Tiankai, chińskiego ambasadora w USA i przedstawił bardzo „surową reprezentację” za słowa rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych reprezentującego jego kraj. Urzędnik Departamentu Stanu, który rozmawiał z Reutersem powiedział:

Chiny chcą odeprzeć krytykę za rozpoczęcie globalnej pandemii i nie mówienie o niej światu, ale USA stale zwraca na to uwagę. Upowszechnianie teorii spiskowych jest niebezpieczne i śmieszne. Chcieliśmy poinformować rząd, że nie będziemy tolerować tego dla dobra Chińczyków i świata.

Czy pandemia koronawirusa będzie źródłem napięć pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami?

Źródła: pantarhei24.com, www.hongkongfp.com, www.bloomberg.com, www.globaltimes.cn, www.cbsnews.com, www.seattletimes.com

Może Cię zainteresować