×

Ostry atak zimy! W ciągu zaledwie dwóch dni spadło 2 metry śniegu i wciąż go przybywa

Ludzie z trudem pokonują ogromne zaspy śniegu, choć to zadanie wydaje się niemożliwe do wykonania. Śniegu jest mnóstwo i wciąż przybywa. Brzmi jak scena z filmu? Ostry atak zimy odczuli już Rosjanie.

W mieście Szeriegiesz w zaledwie dwa dni spadły dwa metry śniegu!

Mroźniej niż na Antarktydzie

Od Syberii dzieli nas jakieś 6 tysięcy kilometrów. Ale i tak to, jak w tym rejonie poczyna sobie zima, meteorolodzy śledzą bardzo uważnie. Namiastka może dotrzeć również do Polski, szczególnie wschodnich rejonów.

Rosja jest obecnie najzimniejszym państwem na naszej planecie. W listopadzie niemal 95% kraju pokryła śnieżna pierzyna. Temperatura w niektórych rejonach, w ostatnich dniach listopada spadła nawet poniżej 50 stopni mrozu! już wtedy prognozy ostrzegały, że szczyt zimy przypadnie na grudzień lub styczeń, a Sybiracy mogą spodziewać się nawet 60-stopniowych mrozów.

Obietnice się spełniają?

Ostry atak zimy

W ostatnich dniach w Jakucji temperatura spadła do minus 52 stopni. Sieć obiegły też nagrania z miasta Szeriegiesz, leżącego w południowej Syberii. Tamtejsza sceneria robi wrażenie, choć ciężko powiedzieć, by była do pozazdroszczenia.

Mieszkańcy miasta Szeriegiesz, aby gdziekolwiek dotrzeć, muszą przeciskać się przez dwumetrowe zaspy śnieżne. Tamtejsze domy i samochody są niemal niewidoczne spod białej pierzyny, a ludzie starają się przedostać trasami, na których śnieg sięga im „jedynie” do pasa.

Nie tylko Rosja

Ostry atak zimy dotknie nie tylko Rosję. Według jednego meteorologów CNN, zima dotyczy też ok. 50 milionów Amerykanów. Z powodu dużych opadów śniegu i silnego wiatru, wiele samolotów z lotnisk w Filadelfii, Bostonie, Nowym Jorku i New Jersey w ogóle nie startowało.

Kolejne doniesienia mediów sugerowały, że i u nas pojawi się podobna zima. Czy tak się faktycznie stanie?

Czy możemy liczyć na białe święta?

Według synoptyków, ci, którzy marzą o bajkowych świętach, niestety mogą się rozczarować. W Wigilię i Boże Narodzenie, prognozy wskazują raczej na temperaturę kilku stopni powyżej zera, opady deszczu i zachmurzenie.

Również żegnać stary i witać Nowy Rok będziemy przy opadach deszczu ze śniegiem.

Jedynie wschód Polski, ze względu na napływające mroźne powietrze znad Syberii, może się spodziewać mroźnej zimy.

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter.com, Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij