×

Orędzie Marszałka Senatu. Tomasz Grodzki wzywa PiS, by się opamiętał

Orędzie Marszałka Senatu. Tomasz Grodzki w dzisiejszym wystąpieniu zaapelował do rządzących, aby się opamiętali, póki jest na to czas. Nawiązywał do zamiaru zawetowania nowego budżetu Unii Europejskiej, a tym samym funduszu odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa.

Orędzie Marszałka Senatu

27 listopada 2020 roku prof. Tomasz Grodzki wygłosił orędzie, w którym nawołuje do polskiego rządu, by nie wetował nowego budżetu Unii Europejskiej. Swoje przemówienie rozpoczął od słów:

Jesteśmy w punkcie zwrotnym naszej historii. Polski rząd chce zawetować nowy budżet Unii Europejskiej, a tym samym fundusz odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Budżet Unii to nasze pieniądze, podatników Polski i całej Europy. Rząd chce je zawetować, bo nie chce powiązania budżetu z przestrzeganiem prawa.

Grodzki nawiązał do groźby weta, którą wysuwa tylko Polska i Węgry:

Nie możemy zrozumieć, dlaczego rząd chce zrezygnować z pieniędzy, które należą się Polakom. A przecież to proste. Wystarczy być praworządnym, przestrzegać Konstytucji, trójpodziału władzy, niezależności sądownictwa, poszanowania praw człowieka i godności ludzkiej. Rozumieją to wszystkie kraje UE, poza dwoma, które lekceważą praworządność i reguły demokratyczne.

Jak przekonywał dalej Marszałek Senatu:

Do UE wstąpiliśmy z własnej woli. To my, dumny polski naród, zdecydowaliśmy o tym w referendum. Rząd nie ma mandatu do wyprowadzania nas z Unii, bez zapytania narodu o zdanie.

Orędzie Marszałka Senatu width=
Facebook

Apel do rządzących

W orędzie prof. Grodzki tłumaczył, że Senat podjął uchwałę wzywającą rząd do przyjęcia wynegocjowanego projektu unijnego budżetu i ma nadzieję, że Polska wycofa się z groźby weta w tej sprawie:

Senat, głosami demokratycznej większości, w poczuciu odpowiedzialności za naszą ojczyznę, podjął uchwałę wzywającą rząd do przyjęcia wynegocjowanego przez ten rząd projektu unijnego budżetu. Jako senatorowie najjaśniejszej Rzeczypospolitej, oczekujemy poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta.

Marszałek Senatu wzywa do opamiętania się rządu:

Wzywam rządzących do opamiętania, jeszcze nie jest za późno. Zapewniam, że Senat dołoży wszelkich starań, by zwyciężył interes Polski, w której praworządność, fundamenty demokracji, równość obywateli wobec prawa, nie są kwestionowane

Na koniec zwrócił się z apelem, by rządzący zaczęli przestrzegać praworządności:

Apeluję do rządzących, wróćcie do przestrzegania praworządności, a konflikt z UE sam się rozwiąże. Ale jeśli spowodujecie, że Polska straci gigantyczne pieniądze na dalszy rozwój i odbudowę, jeśli wyprowadzicie nas z europejskiego domu, historia i ludzie wam tego nie wybaczą!

Całe wystąpienie prof. Grodzkiego można obejrzeć poniżej:

Źródła: wiadomosci.onet.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij