×

Mając 15-lat była ładna. Patrząc na nią dziś, nie mogę pojąć jak człowiek może zrobić komuś coś takiego

Gdy Laxmi Agarwal miała 15 lat, jej życie dosłownie w mgnieniu oka zamieniło się w koszmar. 32-letni brat jej koleżanki ze szkoły postanowił ją oblać kwasem po tym jak nastolatka kilka razy odrzuciła jego zaręczyny.

Mężczyzna zemścił się na niej w najokrutniejszy sposób. Dziś Laxmi ma 26 lat, ale wspomnienia tego dnia są w niej cały czas żywe:

Na początku było mi zimno, ale już po chwili poczułam palenie na twarzy. Tylko dlatego, że zasłoniłam się ręką, udało mi się uratować moje oczy. Gdyby nie to, najprawdopodobniej byłabym niewidoma.

odrzuciła zaręczyny a on oblał ją kwasem (1)

Nastolatka spędziła 10 tygodni w szpitalu, gdzie lekarze musieli zdjąć skórę z jej twarzy. Od tego czasu Laxmi przeszła niezliczoną ilość operacji.

Mimo, że blizny młodej kobiety zaczynały się goić, jej najbliżsi cały czas tratkowali ją jak trędowatą.

Przez 8 lat praktycznie nie opuszczałam swojego domu, a mój oprawca po miesiącu wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Szukałam pracy, ale nikt nie chciał mnie zatrudnić. Pracodawcy mówili mi, że ludzie po prostu by się mnie bali. Po prostu…

odrzuciła zaręczyny a on oblał ją kwasem (2)

Laxmi nie miała jednak zamiaru się poddać. Z biegiem lat poznała wiele takich osób jak ona, które zostały oblane kwasem. Niestety do takich ataków w Indiach dochodzi bardzo często.

Mówi się o około 1000 przypadkach rocznie, które są zgłaszane policji. Niestety ta liczba jest znacznie wyższa, a wynika to z tego, iż ofiary boją się i wstydzą… Laxmi chce uświadomić ludzi, że winny jest ten, kto oblewa kwasem. Wraz z aktywistami walczy o zakaz sprzedaży kwasu w ogólnodostępnych sklepach oraz zaostrzenie kar za ataki kwasem.

odrzuciła zaręczyny a on oblał ją kwasem (3)
odrzuciła zaręczyny a on oblał ją kwasem (4)

Laxmi rozwija się i nie ma zamiaru się ukrywać. Jej historia inspiruje i daje nadzieję na to, że coś może się zmienić w Indiach. Młoda kobieta stała się ikoną, z którą chcą współpracować także marki odzieżowe.

Wszystko, co robię to jasny komunikat dla społeczeństwa, że istnieje życie po oblaniu kwasem. Nadal możemy mieć odwagę na robienie tego, co robiłyśmy do tej pory.

odrzuciła zaręczyny a on oblał ją kwasem (5)
odrzuciła zaręczyny a on oblał ją kwasem (6)

Nahim Khan został ponownie sądzony i finalnie skazany na siedem lat pozbawienia wolności. Laxmi zakochała się w założycielu fundacji, wspierającej ofiary oblane kwasem. 26-latka i Alok Dixit są szczęśliwym małżeństwem, które doczekało się upragnionej córki Pihu.

odrzuciła zaręczyny a on oblał ją kwasem (7)

Laxmi jest nie tylko twarzą marki odzieżowej, ale przede wszystkim głosem wielu kobiet, które nie potrafiły przeciwstawić się swoim oprawcom. Jest najlepszym przykładem na to, że mimo trudności można wiele osiągnąć. Według 26-latki najgorszą karą dla kata jest to, że widzi, jak ona sobie dobrze radzi i jak bardzo jest szczęśliwa u boku swojego męża. Co za kobieta!

Polecane

Może Cię zainteresować