×

Od lipca niektórzy zarobią więcej! Nowe prawo wchodzi właśnie w życie

Od lipca niektórzy zarobią więcej! Wchodzi w życie nowe prawo, które obniża próg podatkowy z 17 do 12 proc. Skorzystają na nim miliony Polaków.

Z 17 do 12 proc.

14 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Najważniejsza informacja jest taka, że nowelizacja obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. W praktyce oznacza to, że miliony Polaków otrzymają wyższą pensję netto. Oczywiście nie mówimy tu o jakichś zawrotnych kwotach, ale zmiana mimo wszystko będzie na plus. A dokładnie plus 5 proc. (ale niepełne, bo odejmą nam z tego jeszcze 9-proc. składkę na ubezpieczenie zdrowotne).

Ustawa upraszcza i stabilizuje system podatkowy. Zmiany były poprzedzone szerokimi konsultacjami z organizacjami księgowych, doradców podatkowych, ekspertami, przedstawicielami biznesu i z dostawcami oprogramowania kadrowo-płacowego. Co więcej, zmiany, które wejdą w życie od 1 lipca br., będą dotyczyły rozliczenia za cały 2022 rok. Natomiast w zaliczkach na podatek dochodowy, które co miesiąc potrącane są z naszych zarobków, odczujemy już od 1 lipca br. Co istotne, pozostawiamy wszystko to, co dobre, czyli 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł rocznie dla niższej 12 proc. stawki PIT.

– wyjaśnił wiceminister finansów Artur Soboń.

Od lipca niektórzy zarobią więcej! O 5%

Zmiany dotyczą podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców. Generalnie, wszystkich podatników, którzy rozliczają się z fiskusem za pomocą skali podatkowej, niezależnie od rodzaju umowy. Co więcej, według rządu na nowym prawie skorzysta nawet 13 mln podatników.

Warto jednak podkreślić, że osoby o dochodach do 2 500 zł netto miesięcznie nie odczują zmian, ponieważ te dochody od początku roku są zwolnione z PIT (kwota wolna to 30 000 zł rocznie) i obniżka stawki niższej skali podatkowej w praktyce nic im nie da.

Ci, którzy zarabiają niewiele więcej, odczują nieznaczną poprawę, znacznie więcej zyskają podatnicy, którzy zarabiają 7-8 tys. zł brutto, a najwięcej ci, których zarobki zbliżają się do kwoty 12 tys. zł brutto miesięcznie. Ich dochody mogą wzrosnąć w skali roku nawet o ok. 4,5 tys. zł.

– informuje Business Insider.

Jak podają nowiny.24.pl, z każdych zarobionych 100 zł dodatkowo zostanie w portfelach 4,55 zł.

Fotografie:

Może Cię zainteresować