×

Obostrzenia na Wszystkich Świętych. Resort zdrowia chce zapobiec zarażeniom

Nie ulega wątpliwości, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej konieczne jest wprowadzenie odpowiednich regulacji w związku z nadchodzących 1 listopada. Obostrzenia na Wszystkich Świętych mogą znacząco utrudnić rodzinne spotkania oraz wejście na cmentarz. Co się zmieni?

Obostrzenia na Wszystkich Świętych

Liczba chorych na COVID-19 w Polsce rośnie w zastraszającym tempie. Dzisiaj padł kolejny gigantyczny rekord zakażeń. W ciągu zaledwie jednej doby odnotowano aż 2 367 nowych przypadków koronawirusa.

Ze względu na bardzo poważną sytuację epidemiologiczną wydaje się konieczne nałożenie pewnych ograniczeń, które zapewnią, że święto Wszystkich Świętych nie spowoduje eskalacji epidemii. Warto przypomnieć, że w przeszłości święta takie jak Wielkanoc czy weekend majowy skutkowały wzrostami ilości zakażeń COVID-19.

Sytuacja może się powtórzyć 1 listopada, ponieważ jest to czas kiedy Polacy gromadzą się tłumnie na cmentarzach i przemierzają niekiedy całą Polskę, aby odwiedzić groby krewnych i złożyć wizytę dalekiej rodzinie. W czasie epidemii takie postępowanie może być szczególnie niebezpieczne i prowadzić do roznoszenia ognisk koronawirusa na kolejne rejony kraju.

Ministerstwo Zdrowia odniosło się już do kwestii święta Wszystkich Świętych i zapowiedziało, jak w tym roku będzie wyglądać 1 listopada.

Co się zmieni?

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia zapowiedział, jak będzie wyglądało tegoroczne święto Wszystkich Świętych. Kraska oświadczył, że wkrótce zostaną wydane specjalne zalecenia.

Rzeczywiście za miesiąc będzie 1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych, kiedy Polacy gremialnie przemieszczają się po całym kraju, odwiedzają groby swoich najbliższych. Być może trzeba będzie ten ruch przemieszczania ograniczyć, ale to jeszcze jest przed dnami. Musimy to na bieżąco analizować, w jaki sposób do tej kwestii podejść.

Polityk poinformował, że w tej chwili trwają dyskusje na temat tego, jakie regulacje powinny zostać wprowadzone w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Należy zaznaczyć przy tym, że od dzisiaj dodatkowe obostrzenia obowiązują w 51 powiatach (17 z nich znajduje się w strefie czerwonej, a 34 w żółtej).

Fotografie: Pixabay.com (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować