×

Koronawirus w Polsce 3.10. „To jest ten moment, żebyśmy się zaczęli bać”

Koronawirus w Polsce 3.10.2020 nadal idzie na rekord. „To jest ten moment, żebyśmy się zaczęli bać i zaczęli działać” – mówi dr Łukasz Durajski, konsultant WHO.

Alarmująca sytuacja

2 października dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła psychologiczną granicę 2 tysięcy i to od razu ze sporą nadwyżką. Tego dnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 292 nowych pacjentach z Covid-19.

Powszechna jest opinia, zarówno wśród lekarzy, jak i większości Polaków, że liczba ta może być w rzeczywistości dużo wyższa, odkąd minister zdrowia uzależnił wydawanie skierowania na test od wystąpienia czterech głównych objawów zakażenia. A u wielu zakażonych nie występuje pełne spektrum. W tej sytuacji nie mają nawet szansy zorientować się, że są chorzy i stanowią potencjalne źródło zagrożenia dla innych.

Jak komentuje dr Łukasz Durajski, konsultant WHO ds. szczepień, to już ten czas, żebyśmy uświadomili sobie, że sytuacja jest dramatyczna:

To jest ten moment, żebyśmy się zaczęli bać i zaczęli działać. W przeciągu ostatnich kilku dni mamy ponad 10 tys. zachorowań, ta liczba jest dramatyczna. Zgodnie z polskim systemem testowania, testujemy pacjentów objawowych, czyli w rzeczywistości mamy kilkakrotnie więcej zachorowań. Efekty tych przyrostów zakażeń będziemy widzieli z opóźnieniem. Niepokojąca jest też liczba kilkudziesięciu zgonów pacjentów, to świadczy o tym, że mamy wśród tych zachorowań dużo pacjentów z grup ryzyka.

Brakuje miejsc w szpitalach

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencjach prasowych uspokaja, że nie ma powodu do niepokoju. Twierdzi, że łóżek na szpitalnych oddziałach jest aż nadto, podobnie jak respiratorów. Jednak pacjenci, zwłaszcza ci odsyłani od szpitala do szpitala, jakoś nie podzielają jego optymizmu. Podobnie zresztą jak dr Durajski:

Przy takim tempie przyrostów, który obserwujemy od kilku dni, sytuacja jest dramatycznie niepokojąca. Tym bardziej, że teraz mamy dużo zachorowań wśród osób z grup ryzyka. O ile wcześniej mieliśmy sporo zachorowań wśród młodych osób, u których infekcja przebiegała stosunkowo łagodnie, o tyle teraz mamy też większą liczbę zgonów wśród zakażonych i jednocześnie wyczerpującą się liczbę miejsc na respiratorach. Są rejony w kraju, jak Małopolska, gdzie już ponad 80 proc. respiratorów jest wykorzystanych.

Zdaniem specjalisty, wystarczyłoby, by wszyscy przejęli się pandemią chociaż na tyle, by zwalczyć swoją niechęć do maseczek ochronnych i czasowo ograniczyć życie towarzyskie. To już by znacząco poprawiło sytuację. Niestety, takie argumenty, jak wynika ze statystyk, zupełnie do ludzi nie trafiają:

Widzimy, że i w Europie, i na całym świecie rośnie liczba zachorowań na COVID-19. To nie jest tylko przypadek Polski. Na pewno duże znaczenie odgrywa egzekwowanie istniejących obostrzeń, to chyba największy problem przed jakim stoimy. Brak noszenia maseczek to powszechne zjawisko. Uważam, że kolejny krok to ograniczenie wszelkiego rodzaju imprez, bo teraz to właśnie one są głównym źródłem rozprzestrzeniania wirusa.

Koronawirus w Polsce 3.10.2020

Tymczasem sobota 3 października przynosi kolejne alarmujące informacje. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w ciągu minionej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 2 367 osób. Przypadki te dotyczą województw:
małopolskiego (290),
mazowieckiego (277),
pomorskiego (244),
wielkopolskiego (224),
śląskiego (221),
świętokrzyskiego (156),
łódzkiego (152),
podkarpackiego (141),
podlaskiego (126),
lubelskiego (116),
kujawsko-pomorskiego (110),
warmińsko-mazurskiego (76),
dolnośląskiego (63),
zachodniopomorskiego (62),
lubuskiego (56),
opolskiego (53).

Resort zdrowia ze smutkiem poinformował także o śmierci 34 kolejnych pacjentów:

Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby (wiek-płeć, miejsce zgonu): 36-M Warszawa, 80-M Chojnice.

Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby (wiek-płeć, miejsce zgonu): 79-K Radziejów, 73-M Bydgoszcz, 73-K Kędzierzyn-Koźle, 65-M Warszawa, 72-M Olsztyn, 67-M Przeworsk, 86-M Łańcut, 92-K, 86-K, 71-M, 85-M, 52-M, 83-K, 75-K, 71-K, 66-K, 89-K Poznań, 92-M Nowy Tomyśl, 42-K Wrocław, 92-K Bolesławiec, 67-K, 84-M Racibórz, 75-M, 94-K Kraków, 82-K Włoszczowa, 71-M, 68-M Chmielnik, 59-M Łomża, 78-M Gdańsk, 80-M Zgierz, 89-M, 78-M Radomsko.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 98 140/2 604 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: tvn24.pl, portal.abczdrowie.pl, www.popularne.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij