×

O ile wzrośnie koszt ogrzania mieszkania? Rząd dokładnie to policzył

O ile wzrośnie koszt ogrzania mieszkania? Odpowiedź na to pytanie może być dla nas szokiem. Wczoraj rząd debatował nad sytuacją w sektorze energetycznym. Co politycy zaproponują obywatelom?

Reklama

O ile wzrośnie koszt ogrzania mieszkania?

Wzrosty cen za ogrzewanie martwią wielu Polaków. Nieubłaganie zbliża się zima i wszyscy zastanawiamy się, co ona przyniesie. O gigantycznych podwyżkach za ogrzewanie słyszymy już od wielu miesięcy. Co więcej, podwyżki te mają dotknąć niemal wszystkich.

„Dziennik Gazeta Prawna” powołuje się na rządowe szacunki i pisze o „pokaźnych wzrostach cen dla końcowych odbiorców”. A co oznaczają „pokaźne wzrosty”? DGP podaje przykład.

Reklama

Przykładowo ogrzanie mieszkania o powierzchni 55 m kw. w tym roku oznacza koszt 1582 zł. Prognoza na przyszły rok mówi już o ok. 2028 zł

– czytamy.

Rząd przygotowuje nowe dopłaty do ogrzewania mieszkania

„Dziennik Gazeta Prawna” przekonuje, że rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają złagodzić skutki drożyzny w obszarze energii i ciepła. Podczas wtorkowego posiedzenia rządu, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa miała przedstawić projekt ustawy, zakładającej dopłaty na zakup paliwa przez polskie ciepłownie, Przypomnijmy: ci, którzy zdecydowali się w ostatnim czasie na źródła ogrzewania bardziej przyjazne środowisku, mogli się czuć pokrzywdzeni. Rząd rozważa zatem dodatki na kolejne rodzaje paliw, inne niż węgiel (np. olej opałowy, gaz LPG, drewno, pellet) oraz przygotowanie systemu dopłat dla ciepłowni.

Rozwiązania, nad którymi pracuje rząd, mają być wypracowane w najbliższych tygodniach – tak, by mogły wejść pod obrady Sejmu we wrześniu (np. na posiedzenie planowane na 14–16 września)

– informuje DGP.

Reklama

Rząd rozważa m.in. powiązanie preferencyjnych taryf z wielkością zużycia. Miałoby to nakłonić użytkowników do oszczędzania energii, a w konsekwencji obniżyć koszty dla budżetu.

Według DGP, finansowe wsparcie dla gospodarstw domowych może kosztować nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. Co więcej, same dodatki węglowe mają kosztować 11,5 mld zł. Natomiast koszty mrożenia taryf gazowych i energetycznych dla gospodarstw domowych, według informacji, do których dotarł DGP, to ok. 36 mld zł (ok. 1,2 proc. PKB).

Reklama
Fotografie:

Może Cię zainteresować