×

Od dziś na polskich drogach pojawi się znak! Pomoże uniknąć mandatów

Na naszych drogach już od dzisiaj pojawi się nowy znak. Mają za zadanie informować o odcinkowym pomiarze prędkości, wyraźniej niż dotychczasowe oznaczenia. Kierowcy już długo skarżyli się, że wcześniej trudno było określić gdzie pomiar się zaczyna i kończy.

Nowy znak na polskich drogach

Chodzi o znaki D-51a i D-51b. Pierwszy będzie oznaczał początek ” „automatycznej kontroli średniej prędkości” a D-51b – „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości”. Mają zastąpić stosowany do tej pory znak D-51 czyli niebieską tablicę informującą o odcinkowej kontroli prędkości z białą tabliczką o długości tego odcinka.

Na nowych niebieskich tablicach zobaczymy informację o dozwolonej na odcinku prędkości. To z pewnością sprawi, że kierowcy będą jechać pewniej i nie zwolnią bardziej niż powinni. Do tej pory skarżyli się, że patrząc na znak nie wiedzieli z jaką prędkością mogą jechać w strefie pomiaru.

nowy znak na polskich drogach

Twitter

Nowy znak sprawdzi się na planowanych odcinkach z pomiarem prędkości

W podobny sposób, zmianę uzasadniano w lutym w Sejmie:

Projektowane rozwiązania z uwagi na oddziaływanie informacyjne oraz prewencyjne znaków D-51a i D-51b, mogą przyczynić się do skuteczniejszego respektowania przez kierujących pojazdami przepisów ustawy i oznakowania w zakresie dopuszczalnej prędkości, co w efekcie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego

Do tej pory na Polskich drogach możemy trafić na 200 odcinkowych pomiarów prędkości. Jednak Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym już zapowiada zakup 39 kolejnych urządzeń do wykonywania pomiarów. Nowe znaki z pewnością ułatwią życie kierowcom.

Może Cię zainteresować

zamknij