×

Kiedy można dostać mandat na dziecko? Nawet 5 tys. złotych grzywny

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, kiedy można dostać mandat na dziecko. Rzeczywistość jest natomiast taka, że możliwości złamania przepisów przez nasze pociechy jest sporo. Co więcej, kary w niektórych przypadkach mogą solidnie szarpnąć nas po kieszeni. Mowa bowiem o nawet 5 tys. złotych mandatu!

Reklama

Kiedy można dostać mandat na dziecko?

Każdy rodzic odpowiada za swoje dziecko, w związku z czym przepisy kodeksu wykroczeń pozwalają ukarać rodziców za nieodpowiednie zachowanie ich pociech. Na jakie sytuacje powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Za które przewinienia dziecka zapłacimy najwięcej?

Dziecko pozostawione bez opieki

Szczególnie piętnowane są przez służby sytuacje, kiedy rodzice pozostawiają dziecko poniżej 7 lat na drodze bez opieki lub nie dopilnują swojej pociechy na tyle, by samodzielnie nie poruszała się po jezdni.

Reklama

Z artykułu 89 Kodeksu wykroczeń wynika również, że dziecko do 7. roku życia nie może samodzielnie przebywać w samochodzie, tramwaju, pociągu, autobusie, wózku dla dzieci, furmance, rowerze czy jakimkolwiek innym pojeździe.

Mandat, który rodzic może otrzymać na dziecko w tym przypadku, wynosi nawet 5 tys. złotych! Potencjalna kara jest więc naprawdę wysoka, nie mniej jednak musimy mieć świadomość, że chodzi w tym przypadku o zdrowie, a nawet życie malucha, które jest bezcenne.

Dziecko poruszające się na rowerze lub hulajnodze bez uprawnień

Od 1 stycznia wszedł w życie przepis, który zabrania nieletnim poruszanie się na rowerze lub hulajnodze bez uprawnień tj. karty rowerowej, którą może wydać dyrektor szkoły podstawowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Tyczy się to dzieci w od 10. do 18. roku życia.

Reklama

Za złamanie przepisów rodzice mogą zostać ukarani mandatem sięgającym nawet 1500 złotych. Należy dodać, że młodsze dzieci rownież mogą jeździć rowerem, ale pod warunkiem, że są pod opieką osoby dorosłej.

Źródła: www.edziecko.pl
Fotografie: Pxhere (miniatura wpisu), LibreShor, Pxhere

Może Cię zainteresować