×

Nowy Polski Ład: Tylko emeryci z niską emeryturą zyskają

Emerytury w Nowym Ładzie: premier Morawiecki ruszył w Polskę i szafuje liczbami. Seniorzy mogą liczyć na podwyżki emerytur, ale nie wszyscy. Kto zyska, a kto straci? O ile wzrosną emerytury?

Emerytury w Nowym Ładzie

Kilka dni temu odbyła się prezentacja założeń Polskiego Ładu (początkowo określanego Nowym Ładem), czyli systemu społeczno-gospodarczego na okres pocovidowy. Można ją podsumować jako 2 godziny składania obietnic. Teraz premier Morawiecki ruszył w trasę, promującą Polski Ład. W trakcie jego wystąpień pada dużo liczb, a te powinny ucieszyć szczególnie seniorów, chociaż nie wszystkich…

Emeryci z najniższymi świadczeniami zyskają, zamożniejsi seniorzy stracą

PiS chce wprowadzić emerytury bez podatku. Brzmi dobrze, prawda? Ale warto też podkreślić coś, o czym PiS wspomina już mniej chętnie. Zamiast emerytury bez podatku, PiS myśli o wprowadzeniu wysokiej składki zdrowotnej, której nie da się odliczyć od PIT.

Obecnie emerytury są obciążone 17 lub 32 proc. podatkiem. Oprócz tego emerytom od kwoty brutto ZUS potrąca również 9 proc. składki zdrowotnej, ale od kwoty podatku obliczana jest jednak większość bo aż 7,75 proc. składki.

Teraz rząd wspomina o tym, że nie będzie podatku, a zatem nie będzie też odliczania składki zdrowotnej. Ale składki nadal trzeba będzie płacić.

O ile wzrosną emerytury?

Na razie mamy jedynie zapowiedzi i hasła, które mimo wszystko są dość enigmatyczne. Przyjrzyjmy się zatem liczbom.

Business Insider Polska poprosił o komentarz eksperta. Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego wyliczył dla portalu, jak zmienią się wysokości świadczeń. Wziął przy tym pod uwagę dwie możliwości: pierwsza zakłada, że PiS nie pozwoli emerytom na odliczanie 7,75 proc. składki zdrowotnej od PIT, a druga, że PiS nie zmieni nic przy składce zdrowotnej dla emerytów. Z wyliczeń eksperta wynika, że emeryci z najniższym świadczeniami dzięki reformie zyskają od 46 do 184 zł miesięcznie na rękę.

Korzyści rosną wśród tych seniorów, którzy otrzymują 2,5 tys. emerytury brutto i mniej. Emeryci, którzy przekraczają granicę 2,5 tys., po reformie stracą. Tym więcej, im wyższe jest świadczenie.

Ale jest też druga opcja, bardziej optymistyczna – rząd nie będzie „majstrował” przy składce zdrowotnej od emerytów. Wtedy ci mniej zamożni mogliby zyskać nawet 20 proc. podwyżkę. Czy tę opcję rząd bierze pod uwagę?

W Nowym Ładzie poprawiamy los materialny emerytów, którzy są niżej uposażeni, bo dla 2/3 emerytów będzie to około 2 tys. złotych rocznie więcej w portfelu. Chcemy, by jesień życia była czasem, w którym seniorzy mogą liczyć na wyciągniętą dłoń od samorządów i państwa

– mówi Mateusz Morawiecki, cytowany przez Radio ZET.

Czasy III RP nie rozpieszczały naszych seniorów, naszych wspaniałych mam, ojców, babć, dziadków i dlatego w Nowym Polskim Ładzie znalazło się centralne miejsce dla naszych seniorów. Nie byłoby takiej Polski, w jakiej dzisiaj żyjemy, byłaby dużo mniej rozwinięta, gdyby nie ich wielki trud, powojenny, odbudowa po zgliszczach II wojny światowej i później – w trudnym systemie komunistycznym – budowa wartości, odbudowa różnych przemysłów, gospodarki i instytucji w PRL

– dodał.

Tak naprawdę szczegóły poznamy dopiero na jesień, gdy rząd opublikuje nowelę ustawy.

Fotografie:

Może Cię zainteresować