×

Dodatkowe pieniądze dla wdów. Czy będą dwie emerytury zamiast jednej?

Do tej pory wdowy nie mogły pobierać dwóch świadczeń. Mogły otrzymywać swoją emeryturę albo musiały zrezygnować z niej na rzecz renty rodzinnej, która wynosiła 85 proc. emerytury zmarłego małżonka. Rząd chce wprowadzić przepisy, dzięki którym wdowy mogłyby otrzymywać obydwa świadczenia jednocześnie. Jak mają wyglądać nowe zasady?

Dodatkowe pieniądze dla wdów. Na jakich zasadach?

W maju b.r. Lewica złożyła w Sejmie nowy projekt ustawy. Projekt zakładał pobieranie przez wdowy dwóch świadczeń tj. własnej emerytury i części emerytury zmarłego męża. Na czym dokładnie mają polegać zmiany proponowane w świadczeniach rodzinnych?

To realne wsparcie nawet dla 1,5 mln osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu, zapłacić za leki. Kobiety, szczególnie w starszych pokoleniach, często zajmowały się dziećmi i chorymi członkami rodziny i mają krótszy okres odprowadzania składek, dlatego ich świadczenia są niższe.

– podkreśla Lewica.

Według projektu Lewicy, jedno ze świadczeń miałoby być wypłacane w pełnej dotychczasowej wysokości, a drugie – w 25 proc. O tym, które świadczenie miałoby być wypłacane w całości, decydowałaby wdowa.

Lewica nie daje za wygraną

Projekt ustawy zwraca uwagę na trudną sytuację samotnych kobiet, które w dużej mierze utrzymywały się ze świadczeń swoich drugich połówek. Nowe rozwiązanie ma być formą pomocy finansowej. Lewica zwraca przy tym uwagę, że tego typu „łączenia” stosuje się już w innych krajach Unii Europejskiej, w tym: w Niemczech, we Włoszech, w Czechach czy na Litwie.

Nie ma powodu, żeby takie rozwiązanie nie mogło funkcjonować w Polsce

– informowała wiosną w komunikacie Lewica.

Finalnie projekt został wstrzymany, ale jak się okazuje, nie pogrzebany. Kiedy ten wciąż czeka na rozpatrzenie przez Sejm, Lewica nie zamierza spoczywać na laurach i już planuje złożyć projekt po raz drugi, tym razem w formie projektu obywatelskiego. Aby „sprawa” przeszła dalej, Lewica będzie musiała zebrać co najmniej 100 tys. podpisów.

Co obecnie należy się wdowcowi lub wdowie po śmierci współmałżonka?

Obecnie po śmierci małżonka wdowiec lub wdowa ma dwie możliwości. Albo zachować swoją emeryturę albo zrezygnować z niej na rzecz renty rodzinnej. Nie ma możliwości łączenia tych świadczeń. Jak podaje ZUS,  wypłacanie renty rodzinnej przysługuje osobie, która do dnia śmierci partnera pozostawała z nim lub z nią we wspólnocie małżeńskiej, o ile:

    • w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy,
    • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli się uczą w szkole – 18 lat,

<li”>jeżeli są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy.

Uwaga! Wszystkie powyższe ustalenia, o których mowa w projekcie, tyczą się również wdowców, którzy stracili swoje żony.

Fotografie: Pxhere (miniatura wpisu), Facebook, Pixbay

Może Cię zainteresować