×

Będzie nowy podatek od mieszkań? Podobny ma być wprowadzony też w Niemczech

Nowy podatek od mieszkań! Polacy mieliby płacić podatek od niewykorzystanych lokali mieszkalnych. Chodzi o te powyżej trzeciego. Poinformowała o tym Rzeczpospolita. Projekt nowej ustawy jest zadaniem dwóch resortów – finansów oraz rozwoju. Wspomniany dziennik zaznacza, że pomysł ten zrodził się już pod koniec 2021 r.

Nowy podatek od mieszkań

Makroekonomista Marek Lechowicz w rozmowie z Rzeczpospolitą powiedział, że zadaniem tego podatku jest uderzenie w mieszkania stojące odłogiem.

Taki podatek miałby uderzyć w mieszkania stojące odłogiem, przez co zniechęciłby zamożniejszych nabywców do skupowania lokali oraz udostępnił tę pulę tym, którym mieszkanie byłoby rzeczywiście potrzebne

Według nieoficjalnych ustaleń Rzeczpospolitej wiceminister Piotr Uściński z resortu rozwoju bada już rynek i prowadzi bardzo intensywne rozmowy na temat nowego podatku. W dzienniku możemy przeczytać:

Nie dziwi to ekspertów rynkowych, którzy nie mają złudzeń, że na spełnienie obietnic wyborczych potrzeba pieniędzy. Obniżanie VAT do zera nic nie da. Wyniki ściągalności VAT za marzec już są opłakane

Nowy podatek od mieszkań
Pixabay

Ile pustych mieszkań znajduje się w Polsce

Główny Urząd Statystyczny podaje, że do pustostanów zalicza się nawet i 11% mieszkań w naszym kraju. Makroekonomista Marek Lechowicz w rozmowie z dziennikiem stwierdził, że nowy podatek nie powinien być wymierzony wyłącznie w puste mieszkania. Jak tłumaczy:

Jeżeli rozważany jest podatek katastralny, to nie powinien obejmować pustostanów, tylko wszystkie mieszkania od trzeciego włącznie. W ten sposób nie uderzy w drobnych wynajmujących, którzy mają dwa mieszkania. Jedno np. dostali w spadku, więc je wynajmują. To lepsze niż gdyby miało stać puste

Rzeczpospolita przypomina, że taki sam podatek ma być wprowadzony w Niemczech od 2025 roku. Co więcej, w Anglii właściciele już płacą dodatkowy podatek za każdy lokal lub mieszkanie, które nie jest ich głównym miejscem zamieszkania.

Źródła: www.rp.pl
Fotografie: Pixabay.pl

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij