×

Kolejna mutacja koronawirusa. Rozprzestrzenia się szybciej niż ta z Anglii

Jest inny niż wariant brytyjski, ale również rozprzestrzenia się błyskawicznie. Nowy afrykański wariant koronawirusa przyczynia się do nasilenia epidemii w Republice Południowej Afryki. Kolejne kraje blokują połączenia lotnicze z RPA.

Nowy afrykański wariant koronawirusa

Ledwo media obiegła wieść o nowym wariancie koronawirusa z Wielkiej Brytanii, a już docierają do nas kolejne niepokojące informacje.

W RPA również rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa, który powoduje nasilenie epidemii, ponieważ zakaża szybciej niż niezmutowana wersja koronawirusa.

Prof. Salim Abdool Karim, szef komisji doradczej rządu RPA, powiedział, że wariant 501.V2 jest obecnie diagnozowany częściej niż zwykły koronawirus. W kraju wzrosła liczba zakażeń, hospitalizacji i zgonów na COVID-19.

W szpitalach w RPA przebywa obecnie ponad 8 500 zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Jest to rekordowa liczba pacjentów zakażonych koronawirusem w tym afrykańskim kraju.

Jest jeszcze bardzo wcześnie, ale na tym etapie wstępne dane sugerują, że wirus, który obecnie dominuje w drugiej fali, rozprzestrzenia się szybciej niż pierwsza odmiana

– podkreśla prof. Karim.

Aby zobrazować skalę zjawiska, warto wspomnieć, że w ostatnich dwóch tygodniach średnia liczba zakażeń koronawirusem z 7 dni na 100 tysięcy mieszkańców podwoiła się – z 6,47 do 14,68.

Czy będzie odporny na szczepionkę?

W przypadku afrykańskiego wariantu koronawirusa rodzi się takie samo pytanie, jak w przypadku brytyjskiego wariantu. Czy szczepionka zadziała na 501.V2?

Naukowcy wciąż nie znają odpowiedzi, ale starają się to ustalić.

Prawdopodobieństwo, że nowe szczepy będą odporne na istniejące szczepionki, jest niskie, ale nie „nieistniejące”

– powiedział w telewizji CNN dr Moncef Slaoui, który jest głównym doradcą naukowym rządowego programu dystrybucji szczepionek w USA.

W związku z niepokojącymi doniesieniami już teraz kolejne państwa decydują się na zablokowanie połączeń nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale i RPA. Wczoraj o zablokowaniu lotów z oboma państwami poinformował rząd Szwajcarii. Podobnie postąpiły Niemcy, Turcja i Holandia, gdzie połączenia pasażerskie z RPA wstrzymano do 1 stycznia.

W Republice Południowej Afryki, zamieszkiwanej przez ok. 60 milionów ludzi, odnotowano dotąd ponad 930 tys. przypadków koronawirusa, a 24 tys. 907 chorych zmarło. Rząd zdecydował zaostrzyć restrykcje. Jak informuje Polsat News, w kraju ograniczono handel alkoholem i zamknięto część plaż.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij