×

Nowe zasady odnośnie kwarantanny. Weszły w życie już kilka dni temu

Od 24 października w Polsce obowiązują nowe zasady kwarantanny i izolacji w związku z koronawirusem. „To jest duże ograniczenie liczby osób, które są objęte tymi restrykcjami” – mówi szef warmińsko-mazurskiego sanepidu Janusz Dzisko. Ta wiadomość ucieszy przede wszystkim współdomowników osoby, która miała kontakt z zakażonym.

Kolejny rekord zakażeń

Nowy dzień, nowy rekord – taka niepisana zasada zaczęła obowiązywać w ostatnim czasie. W najnowszym raporcie resort zdrowia poinformował o zakażeniu kolejnych 21 629 osób (najwięcej zakażeń ponownie w woj. mazowieckim). Z powodu COVID-19 zmarło 35 osób. Nie żyje również 167 zakażonych koronawirusem pacjentów, którzy mieli choroby współistniejące.

Liczba zakażeń w Polsce od początku pandemii zbliża się do 31 tys. Liczba zgonów przekroczyła 5300.

15 tys. 444 osób przebywa w szpitalach, co oznacza, że ostatniej doby przybyło 813 pacjentów z COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji.

<a href=Twitter">

Twitter

Dziś premier ma poinformować, jak będą funkcjonowały cmentarze w dniu Wszystkich Świętych.

Nowe zasady kwarantanny

Od soboty cała Polska jest w tzw. „czerwonej strefie”. Niewiele mówi się jednak o tym, że zmieniły się również zasady kwarantanny i izolacji!

Zarówno kwarantanna, jak i izolacja, trwa teraz 10 dni, jeśli dana osoba nie ma objawów. Dobra wiadomość jest taka, że osoby zamieszkujące z kimś, kto miał kontakt z zakażonym, lub jest podejrzewany o zakażenie koronawirusem, same nie muszą się już poddawać kwarantannie. Dotyczy to np. rodziców mieszkających z dzieckiem poddanym kwarantannie ze względu na koronawirusa w szkole lub członków rodziny osoby, która przebywa na kwarantannie w związku z osobą zakażoną w pracy.

Dzięki temu restrykcje dotkną znacznie mniejszej ilości osób. Kwarantannie nadal poddawane będą te osoby, które miały bliski kontakt z zakażonym koronawirusem.

„Bliski kontakt”, czyli co?

Co kwalifikuje się jako „bliski kontakt”?

<a href=Twitter">

Twitter

Ta kwestia została doprecyzowana na stronie www.gov.pl. Wedle przedstawionych tam informacji, bliski kontakt z osobą chorą na koronawirusa oznacza:

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut,
  • bezpośredni kontakt z wydzielinami osoby z COVID-19 bez środków ochronnych,
  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2,
  • przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co chory z COVID-19, przez co najmniej 15 minut,
  • kontakt w środkach transportu zbiorowego lub na pokładzie samolotu, który obejmuje osoby zajmujące dwa miejsca, sąsiadujące z osobą z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID-19, członków załogi obsługujących sekcję, w której znajduje się chory.

Warto również przypomnieć, że czym innym jest izolacja, czym innym natomiast kwarantanna. Izolacja dotyczy pacjentów, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na koronawirusa. Kwarantannę natomiast nakłada sanepid na te osoby, które mogły być narażone na zakażenie.

Fotografie: Twitter, www.pikist.com

Może Cię zainteresować