×

Nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Wybory prezydenckie zagrożone!

Nowe ognisko koronawirusa w Polsce wykryto w powiecie sejneńskim. Członkowie obwodowych komisji wyborczych rezygnują z prac. W związku z tym wybory prezydenckie w gminie Giby stoją pod znakiem zapytania.

Nowe ognisko koronawirusa w Polsce

W poniedziałek (22 czerwca) sanepid w Sejenach (województwo podlaskie) poinformował o trzech pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem na terenie powiatu. Jak podaje serwis sejny.net do zakażeń doszło w czasie wesela, które odbyło się 6 czerwca w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Gibach.

Ognisko COVID-19 pojawiło się prawdopodobnie na początku czerwca na weselu w Gibach, na którym była też jedna z radnych gminy.

– relacjonuje wójt gminy Giby Robert Bagiński.

Na weselu było ok. 60 osób. Testy wykazały obecność wirusa u radnej gminy Giby i jej męża, a także urzędnika powiatowego. 10 czerwca odbyła się sesja rady gminy, na której zakażona kobieta była obecna. Wtedy nie wiedziała jeszcze o zakażeniu. W obradach uczestniczyło wówczas 13 radnych, kilku urzędników, sołtysi oraz przedstawiciele policji, straży granicznej i starostwa powiatowego w Sejnach.

W sobotę dowiedziałem się, że jedna z gminnych radnych ma stwierdzone zakażenie, zgłosiłem się na test, bo miałem kaszel i katar. Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u mnie, u mojej żony i dwóch córek. Teraz czujemy się dobrze, mam tylko kaszel, nie było żadnej gorączki.

– dodaje wójt.

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sejnach, obecnie w kwarantannie przebywa 101 osób. Wszystkich poddano testom na obecność koronawirusa.

Wybory prezydenckie 2020 w gminie Giby zagrożone

Termin wyborów prezydenckich 2020 przypada na 28 czerwca. Tymczasem z powodu nowego ogniska koronawirusa, Urząd Gminy Giby jest obecnie zamknięty dla mieszkańców. Do tego kwarantanną zostały objęte niektóre osoby, które miały pracować w obwodowych komisjach wyborczych.

Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Suwałkach Alicja Rynkiewicz-Dąbek poinformowała, że część członków komisji zrezygnowała z pracy z obawy przed zakażeniem. W komisjach zostało gotowych do pracy po 2-3 członków. To zdecydowanie za mało, dlatego Suwalska delegatura KBW z gminą Giby muszą jak najszybciej znaleźć chętnych do objęcia tych stanowisk.

Wybory muszą w gminie się odbyć. Po ich zakończeniu musi zostać sporządzony protokół, by uznać wybór prezydenckie za ważne w całym kraju

– powiedziała Rynkiewicz-Dąbek.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.radio.bialystok.pl
Fotografie: twitter.com (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować