×

Konferencja ministra zdrowia. Nowe obostrzenia obowiązują od 27 lutego!

W związku ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem, rząd postanowił wdrożyć nowe obostrzenia od 27 lutego. Z czym muszą się liczyć Polacy?

Nowe obostrzenia od 27 lutego

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił plan walki z Covid-19 na najbliższe tygodnie. Nowe restrykcje będą obowiązywać od soboty 27 lutego.

Obostrzenia wracają tylko w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie dochodzi do największej liczby zakażeń w ciągu doby:

Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń. W wojewódzkie warmińsko-mazurskim wracamy do nauczania zdalnego w klasach 1-3, zamykamy hotele, galerie handlowe, kina teatry, muzea, galerie. Zamknięte będą również baseny i korty tenisowe.

Ponadto obowiązkowa kwarantanna będzie dotyczyła osób, które przyjeżdżają do Polski z Czech i Słowacji:

Od 27 lutego wprowadzamy kwarantannę po przyjeździe z Czech i Słowacji – z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki.

Zmiana zachodzi również w przypadku zakrywania nosa i ust:

Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic.

Minister zdrowia: „trzecia fala się rozpędza”

Adam Niedzielski będąc na kwarantannie apelował o rozwagę. Zaznaczył, że Polska jest naprzeciwko trzeciej fali i zaczynamy tę walkę z wysokim pułapem dziennych zakażeń:

Jesteśmy już w sytuacji, kiedy ta średnia dzienna (…) praktycznie osiągnęła poziom 8 tysięcy przypadków. Z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrost o blisko 1/3 i jest to parametr, który wskazuje na dynamiczny rozwój sytuacji epidemicznej.

Dlatego prosi Polaków, aby odpowiedzialnie podchodzili do kwestii obostrzeń. Minister zdrowia nie ukrywał także, że na bieżąco śledzone jest obłożenie łóżek szpitalnych oraz sytuacje szpitali covidowych:

Bardzo dokładnie przyglądamy się sytuacji epidemicznej. (…) Tym największym zagrożeniem są pojawiające się kolejne mutacje (koronawirusa – red.). W tym momencie koncentrujemy się na mutacji brytyjskiej (…). Trzeba się liczyć z tym, że na pewno mutacje będą się pojawiały.

Dzisiejsza konferencja zapewne jest wstępem do nowych obostrzeń, jeśli liczba zakażeń będzie rosła.

Źródła: www.youtube.com, wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować