×

Nowa moda na TikToku jest bardzo niebezpieczna. Lekarze ostrzegają!

Kolejna nowa moda na TikToku przeraża dentystów i ortodontów. Tym razem „zabawa” polega na piłowaniu sobie zębów pilnikiem do paznokci. Skutki takiego postępowania mogą być bardzo opłakane.

Nowa moda na TikToku

Teeth Challenge to nowa moda, która zapanowała na popularnym serwisie. Chodzi o piłowanie zębów za pomocą pilnika do paznokci. Młodzi ludzie pod presją idealnych uśmiechów hollywoodzkich gwiazd, decydują się samodzielnie „poprawić” swoje uzębienie.

Niestety, zamiast wizyty u lekarza, wybierają drogę na skróty…

Zamierzam spiłować zęby pilnikiem do paznokci, ponieważ nie są idealne, mam kilka wypukłości i ograniczony budżet

– mówi jedna z użytkowniczek TikToka, a potem przystępuje do dzieła.

Słuchajcie, to naprawdę działa… Teraz czas, by zrobić sobie kły wampira.

Nastolatki bardzo delikatnie piłują zęby, więc odczuwają co najwyżej nieprzyjemne tarcie. Stanowi to dla nich tańszą alternatywę niż wizyta u dentyny czy ortodonty. Nic bardziej mylnego, przez takie działanie szybciej wylądują oni u lekarza, niż się tego spodziewają.

Zabawa może prowadzić nawet do utraty zębów

Dentyści i ortodonci apelują o nieuleganie tej idiotycznej modzie. Dr Benjamin Winters, ortodonta z Arkansas, który ma ponad 5,4 miliona obserwujących na Instagramie, z przerażeniem ogląda nastolatkę, która piłuje sobie zęby.

Wyraźnie zszokowany mówi:

Nie wściekaj się potem, gdy twoje zęby okażą się bardziej wrażliwe niż dwulatek płaczący nad rozlanym mlekiem. Ja ci nie pomogę. To jest właściwie coś, co robimy w gabinetach. To się nazywa enameloplastyka. My dentyści i ortodonci robimy to wielu pacjentom. Ale taki zabieg musi wykonać profesjonalista w gabinecie. Nie możesz tego zrobić samodzielnie pilnikiem do paznokci.

Dentysta wyjaśnia, że miazgę i nerwy chroni szkliwo. Jeśli się je spiłuje, w najlepszym razie pojawi się ból i nadwrażliwość, a w najgorszym grozi utrata zęba.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez TheBentist (@thebentistofficial)

Iman Sayed, higienistka stomatologiczna, która regularnie dzieli się wskazówkami w Internecie, ostrzegła, że uszkodzenie szkliwa jest nieodwracalne:

Nasze zęby są zbudowane z warstw. Jeśli zniszczysz szkliwo, spiłowując zęby, nigdy go nie odzyskasz. Możesz skończyć z ekstremalną wrażliwością zębów lub nawet spowodować uszkodzenie tak poważne, że ząb stanie się martwy.

Ostatnio informowaliśmy o innym niebezpiecznym wyzwaniu popularnym wśród nastolatków i użytkowników TikToka – Benadryl Challenge.

Źródła: www.miamiherald.com, au.news.yahoo.com, www.dazeddigital.com, www.fakt.pl
Fotografie: TikTok (miniatura wpisu), TikTok

Polecane

Może Cię zainteresować