×

Niespodziewane osunięcie chodnika. Pod nogami przechodniów zapadła się ziemia

Niespodziewane osunięcie chodnika wywołało przerażenie wśród świadków zdarzenia. Do sieci trafiło wstrząsające nagranie pokazujące, jak przypadkowi przechodnie nagle znaleźli się pod ziemią. Konieczna była interwencja straży.

Niespodziewane osunięcie chodnika

27 lipca to dzień, który społeczność miejscowości Chongqing w Chinach zapamięta na zawsze. Dwie spacerujące kobiety w przeciągu zaledwie kilku sekund znalazły się pod ziemią. Chodnik nagle osunął się, tworząc gigantyczną jamę i „pochłonął” je w swoim wnętrzu. Wraz z kobietami do głębokiego leja wpadły też metalowe barierki. 

Jak ustalono, osunięcie się ziemi było rezultatem intensywnych opadów deszczu, które w ostatnim czasie nawiedziły region. Opublikowane w Internecie nagranie pokazuje, jak ludzie podchodzą do krawędzi dziury i usiłują wskazać miejsce, w którym mogą znajdować się ofiary wypadku. Zlokalizowanie kobiet nie było łatwe ze względu na słabą widoczność.

W końcu ratownicy przy udziale zebranych na miejscu świadków zdarzenia wspólnie uratowali uwięzione pod ziemią osoby. Kobiety doznały obrażeń i zostały przewiezione do szpitala. Jedna z nich ma stłuczoną nogę, a druga rany w obrębie głowy. Jedna z ofiar wypadku udzieliła już wywiadu mediom. Miała powiedzieć, że:

Szłyśmy i nagle spadłyśmy. Moje stopy były uwięzione pod kamieniem.

W Chinach trwa obecnie sezon deszczowy, podczas którego powodzie są bardzo częstym zjawiskiem. Od początku czerwca w Chinach ucierpiało już ponad 45 milionów ludzi, a co najmniej 142 osoby zginęły lub zaginęły.

Osunięcia ziemi w Europie

Do tego typu zdarzeń dochodziło już w przeszłości także w Europie. W 2018 roku w Rzymie po osunięciu się ziemi powstała dziura o średnicy 15 m, do której wpadło kilka samochodów. Na szczęście nikt wówczas nie ucierpiał, ale mieszkańcy sąsiednich budynków musieli zostać ewakuowani.

Osuwiska są szczególnie częste w obszarach, na których warstwy skał przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych występują naprzemiennie. Miejscami występowania osuwisk są zazwyczaj naturalne stoki, zbocza, zbiorniki wodne, skarpy wykopów bądź nasypów czy wyrobiska. Główną przyczyną powstawania osuwisk jest wzrost wilgotności gruntu spowodowany długotrwałymi opadami lub roztopami.

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube

Może Cię zainteresować