×

16 niesamowitych i zaskakujących rzeczy, których z pewnością pozazdrościmy Japończykom

Japonia jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi, gdzie tradycja harmonijnie współistnieje z tętniącymi życiem innowacjami.

Pokazywaliśmy wam najdziwniejsze wynalazki zapoczątkowane w Japonii, czas jednak pokazać wam Kraj Kwitnącej Wiśni z nieco innej perspektywy. Oto 16 wyjątkowych powodów, dla których Japonia zasługuje na uznanie.

Tokio jest najbezpieczniejszą metropolią na świecie

Tokio zajęło pierwsze miejsce w kategorii opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa osobistego i infrastruktury w rankingu najbezpieczniejszych miast świata.
Z kolei na trzecim miejscu znalazło się inne japońskie miasto, Osaka.

Szczegółowe instrukcje

Choć każdy obcokrajowiec z pewnością poczuje się nieco przytłoczony życiem w Japonii, to pod względem nawigacji i rozumienia podstawowych spraw, każdy się odnajdzie bez problemu. Wszystko jest opisane instrukcją, która zawiera obrazki i angielskie tłumaczenie.

Dzieci mają wspólne urodziny

W listopadzie, a dokładniej 15, dzieci, które mają 3, 5 lub 7 lat wspólnie obchodzą urodziny. Święto jest nazywane Shiti-Go-San, co dosłownie można przetłumaczyć na „siedem-pięć-trzy”. Liczby nieparzyste są w Japonii uznawane za „magiczne” i celebrowany wiek oznacza podstawowe fazy rozwoju dziecka.

Wspólne poranne ćwiczenia

Uczniowie i pracownicy większości firm rozpoczynają dzień od porcji ćwiczeń. Tradycja istnieje od 1928 roku i jest szeroko wspierana przez społeczeństwo. Nie ma to jak rozpocząć dzień na wspólnej gimnastyce z szefem.

Bonusowe piątki

Nie jest tajemnicą, że większość Japończyków jest przepracowana i cierpi z powodu ciągłego zmęczenia. Aby pomóc pracownikom, rząd wprowadził program nazwany „bonusowe piątki”. W każdy ostatni piątek miesiąca pracownicy mogą wyjść z pracy znacznie wcześniej i oddać się relaksowi.

Przedsiębiorstwa z tysiącletnią tradycją

Prawo własnościowe jest bardzo surowe w Japonii. Dzięki temu istnieją takie firmy jak Hoshi Ryokan, który prowadzi tradycyjny japoński hotel. Firma istnieje nieprzerwanie od 718 roku i jest zarządzana przez tę samą rodziną od 46 pokoleń.

Wspaniała dzika przyroda

Wśród nich jest choćby wioska Zao Fox położona w prowincji Miyagi na wyspie Honsiu. Jest to wieś pełna dzikich lisów, które są bardzo przyjacielskie i chętnie bawią się z odwiedzającymi je dziećmi.

Naprawa usterek z prędkością światła

Pamiętacie wielką wyrwę na drodze? W 2014 roku w Fukoce pojawiła się ogromna dziura o głębokości na prawie 15 metrów spowodowana budową nowej linii
metra. Cóż, „usterka” została usunięta w ciągu 48 godzin, co zdumiało cały świat.

Dbanie o innych i szacunek

Pracownicy nie tylko nie obijają się w godzinach pracy, ale zauważcie, że na czas robót zabezpieczyli czyjś samochód na wypadek zniszczeń i zabrudzeń. Niesamowite.

Maksymalny komfort na minimalnej przestrzeni

Japończycy żyją minimalistycznie, ale bardzo komfortowo. W nowych budynkach instaluje się maleńkie krany, które ułatwiają podlewanie roślin. Oni mają rozwiązanie dosłownie na wszystko!

Zwracanie uwagi na detale

To nie wystawa muzealna, ale kratka ściekowa.

Super szybkie pociągi

Szybkie pociągi Shinkansen są zwane „pociskami” nie bez powodu. Osiągają prędkość nawet 320 km/h i zawsze docierają na czas. Nie jest tajemnicą, że Japończycy nie cierpią spóźnień i opieszałości.

System alarmowy w każdym telefonie

Oprócz krajowego systemu alarmowego, który pozwala rządowi na ostrzeganie obywateli przed niebezpieczeństwem, istnieje system SMS. Jest on wbudowany w
każdy telefon i w sytuacjach awaryjnych informuje wszystkich w regionie w ciągu 4 sekund.

Niesamowita różnorodność jedzenia

W Japonii możesz znaleźć dosłownie wszystko. Od tradycyjnych naleśników Okonomiyaki po czekoladowe cukierki sakura. W najbliższym czasie otworzy się
kawiarnia dla fanów Lego, w której potrawy będą mieć kształt klocków.

Posiłki wyglądają jak dzieła sztuki

W Japonii szeroko rozpowszechnione jest mukimono, czyli sztuka wycinania warzyw i owoców. Każdy region ma swój własny motyw, a używa się do tego
specjalnego noża i szablonów.

Pasta lecząca zęby

Pośród najdziwniejszych wynalazków mamy i pastę do zębów, która leczy zęby. Oczywiście sprawdza się tylko w przypadku drobnych uszkodzeń, gdyż pomaga przywrócić powierzchnię szkliwa. Po kilku minutach substancja krystalizuje się i przyłącza do naturalnej struktury kości.

Polecane

Może Cię zainteresować