×

Adam Niedzielski o rekordowym wzrośnie zakażeń. „Ta sytuacja wymaga reakcji”

Adam Niedzielski o rekordowym wzrośnie zakażeń. Minister zdrowia podczas dzisiejszej konferencji prasowej przyznał, że czwarta fala koronawirusa nabiera rozpędu, a to wymaga odpowiedniej reakcji ze strony rządu. Polityk wyjaśnił, na czym to będzie polegało i czy czeka nas kolejny lockdown?

Koronawirus w Polsce – 26 października 2021 roku

26 października Ministerstwo Zdrowia w mediach społecznościowych poinformowało o nowych zakażeniach w Polsce odnotowanych w ciągu ostatniej doby. To kolejny niechlubny rekord, jaki pobiliśmy podczas czwartej fali pandemii.

W komunikacie czytamy, że mamy aż 6 265 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa z województw: lubelskiego (1290), mazowieckiego (1130), podlaskiego (572), pomorskiego (364), łódzkiego (351), zachodniopomorskiego (351), dolnośląskiego (298), warmińsko-mazurskiego (298), małopolskiego (290), śląskiego (273), podkarpackiego (255), kujawsko-pomorskiego (242), wielkopolskiego (225), opolskiego (81), lubuskiego (75), świętokrzyskiego (74).

96 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 30 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 63 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem 2 982 143/76 540 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Niedzielski o rekordowym wzrośnie zakażeń

Podczas dzisiejszej konferencji Adam Niedzielski przyznał, że Ministerstwo Zdrowia spodziewało się 5 tysięcy zakażeń dziennie pod koniec tego tygodnia. Jednak, jak pokazują raporty, prognozy były zbyt optymistyczne, a sytuacja epidemiczna w Polsce staje się coraz poważniejsza.

Ta sytuacja oczywiście wymaga reakcji. Reakcją jest w tej chwili zwiększanie infrastruktury łóżkowej. W tej chwili mamy ponad 5 tys. hospitalizacji. Na walkę ze skutkami COVID-19 mamy około 10 tys. łóżek w całej Polsce

– tłumaczył szef resortu zdrowia.

Podczas spotkania z wojewodami ustaliliśmy, że będziemy pilnować odpowiedniego buforu łóżek, tj. 70-80 proc., aby „nie wyjmować łóżek z systemu”

– dodał Niedzielski.

Obecnie w kraju jest 16 szpitali tymczasowych. W najbliższym czasie uruchomione zostaną szpitale w Ostrołęce, Poznaniu i na Okęciu.

Czy będzie kolejny lockdown?

W związku z wciąż zwiększającą się liczbą nowych zakażeń, Polacy zadają sobie pytanie, czy czeka nas kolejny lockdown i zaostrzenie restrykcji. Minister Niedzielski zabrał głos w tej sprawie i zapewnił, że rząd póki co nie planuje podejmować tak radykalnych kroków ani na poziomie regionalnym, ani ogólnokrajowym.

Podkreślił jednak, że nie jest to wykluczone, jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy. Na razie przygotowywana jest kolejna wersja rozporządzenia o przedłużeniu obostrzeń aktualnie obowiązujących.

Obecnie polityka rządu względem restrykcji jest bardziej liberalna, bo mamy obronę w postaci szczepień, a także ochronę naturalną w postaci części osób, które przechorowały już COVID-19. Dlatego też tolerancja dla liczby zakażeń z punktu widzenia wprowadzania restrykcji jest zdecydowanie większa

– wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Źródła: www.wprost.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij