×

Niebieski wieloryb powrócił! Niebezpieczna gra nakłania dzieci do samobójstwa

Niebieski wieloryb powrócił i znów zaczęła stwarzać ogromne zagrożenie dla młodzieży. Przed trzema laty Polską wstrząsnęła informacja o śmiertelnie niebezpiecznej grze internetowej, która nakłaniała nastolatków do okaleczania się i popełnienia samobójstwa. Na szczęście policja zatrzymała „opiekuna” makabrycznej rozgrywki.

Niebieski wieloryb powrócił

Gra Niebieski wieloryb polegała na wykonywaniu zadań zleconych przez tzw. „opiekuna”, nazywanego również „kuratorem” który prowadził zabawę. Przez 50 dni uczestnicy mieli za zadanie m.in. oglądać drastyczne, psychodeliczne filmy czy przesyłać zdjęcia, jak siedzą na parapecie w oknie wieżowca.

W miarę upływu czasu polecenia były coraz bardziej drastyczne. Dotyczyły np. okaleczania różnych części ciała. Ostatnim etapem gry miało być popełnienie samobójstwa. Pomimo tego, że osoby związane z grą już dawno trafiły do więzienia, powstała kolejna wersja gry wzorowana na „Niebieskim Wielorybie”. Na szczęście policji udało się w miarę szybko wytropić odpowiedzialnego za powrót gry, 24-latka.

Zatrzymanie „opiekuna” niebezpiecznej gry

Mężczyzna został zatrzymany przed dwoma dniami w powiecie bełchatowskim. Policjanci Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu współpracujący z Biurem Cyberprzestępczości KGP aresztowali Ukraińca, który okazał się być twórcą przerażającej gry. W trakcie przeszukiwania jego mieszkania udało się zabezpieczyć dowody jednoznacznie obciążające zatrzymanego.

Podinsp. Iwona Liszczyńska powiedziała, że śledztwo rozpoczęło się już na przełomie marca i kwietnia tego roku:

Policjanci zajmujący się tą sprawą ustalili, że dwie nastolatki biorące udział w makabrycznej grze przebywały także na terenie Polski. Jedna mieszka pod Poznaniem, a druga na terenie woj. dolnośląskiego. Jedna z dziewczynek, z pochodzenia Ukrainka, miała ślady wielu skaleczeń całego ciała. Jest ona objęta odpowiednią opieką medyczną.

24-letniemu Ukraińcowi zostanie przedstawiony zarzut nakłaniania nieletnich do samookaleczenia i popełnienia samobójstwa. W sprawę poszukiwania twórcy gry włączone były także służby rosyjskie. Policja zdradziła szczegóły:

Jak się okazało, instytucje z Sankt Petersburga odpowiedzialne za bezpieczeństwo nieletnich zainteresowały się pewnym mężczyzną. Za pośrednictwem różnych internetowych forów oraz grup dyskusyjnych nawiązywał kontakty z rosyjskojęzycznymi nastolatkami. Proponował im przyłączenie się do gry przypominającej Niebieskiego Wieloryba. W tym celu na portalu społecznościowym VK założył zamkniętą grupę pod nazwą Beginnings 5.

Powrót niebezpiecznej gry

O „Niebieskim wielorybie” było głośno w 2017 roku, gdy na stronie polskiego MEN-u pojawiło się oficjalne ostrzeżenie. Wówczas, wiele osób uważało, że gra to nic innego jak mający na celu zwiększyć oglądalność wymysł mediów. Z czasem okazało się, że makabryczna zabawa rzeczywiście istnieje, a jej ofiarą padła ogromna liczba dzieci w Polsce i za granicą.

Śmiertelna gra ma swój początek w Rosji. Zgodnie ze statystykami doprowadziła tam do śmierci niemal 200 dzieci. W listopadzie 2016 roku policji udało się zatrzymać w Petersburgu 21-letniego Filipa Budeykina, który nakłonił do popełnienia samobójstwa aż 17 osób. W 2017 roku w Moskwie zatrzymano koleją osobę odpowiedzialną za zachęcanie dzieci do samookaleczenia się i samobójstwa. Aresztowanym był 26-letni listonosz Ilja Sidorow. Mężczyzna był odpowiedzialny za stworzenie w mediach społecznościowych grupy 32 nastolatków, którzy brali udział w śmiertelnej grze. Rosjanin został skazany na 3-letni pobyt w kolonii karnej na Syberii.

Gdzie szukać pomocy?

Osoby potrzebujące pomocy, które padły ofiarą „Niebieskiego wieloryba” bądź podobnej gry mogą zgłosić się do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK). Instytucje te mieszczą się w każdym większym mieście. Ośrodki świadczą pomoc psychologiczną, prawną i materialną.

Wszyscy zmagający się z uporczywymi i silnymi myślami samobójczymi mogą zgłosić się do każdego szpitala psychiatrycznego, ponieważ nie jest w nich wymagane ubezpieczenie zdrowotne. Oprócz tego działa bezpłatny, kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00) oraz bezpłatny, kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00). Spis organizacji udzielających pomocy w tego typu sytuacjach można znaleźć na stronie internetowej samobojstwo.pl

Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować