×

Nie żyje znany dziennikarz sportowy. Mieczysław Antoni Szyk miał 88 lat

Nie żyje znany dziennikarz sportowy Mieczysław Antoni Szyk, który przez wiele lat pracował dla Polskiej Agencji Prasowej. Jako pierwszy dziennikarz na świecie znalazł się w Galerii Sławy Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów. Odszedł w wieku 88 lat.

Do liceum chodził z prymasem

Mieczysław Szyk od zawsze kochał sport. Chodził do Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie uprawiał lekkoatletykę. Jego szkolnym kolegą, podzielającym zresztą sportową pasję, był późniejszy prymas Józef Glemp.

Pamiętam, jak przed laty rozmawiałem z księdzem prymasem Józefem Glempem, który na wiadomość, że jestem z redakcji sportowej PAP zapytał: a Szyk tam jeszcze u was pracuje? Odparłem, że pracuje i ma się świetnie

– mówi jeden z redakcyjnych kolegów Szyka.

Prymas wolał jednak konkurencje techniczne, takie jak rzut oszczepem, natomiast Szyk uwielbiał biegi średnie oraz skok w dal. Jego rekord życiowy 6,35 m.

Kariera dziennikarska i podnoszenie ciężarów

Ostatecznie Mieczysław Szyk postanowił, że swoją miłość do sportu połączy z dziennikarstwem. Już w liceum współpracował z redakcją „Ziemi Kujawskiej”. Później studiował na Wydziale Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W 1995 roku otrzymał dyplom ukończenia studiów ze specjalizacją sportową.

Pracę w redakcji sportowej Polskiej Agencji Prasowej rozpoczął 2 sierpnia, tuż po zdobyciu dyplomu. Swojej redakcji pozostał wierny do końca życia. W 1992 roku przeszedł na emeryturę, jednak i wtedy nie zaprzestał współpracy z redakcją. Tak było aż do 2012 roku.

Mieczysław Szyk przeszedł w PAP wszystkie stopnie służbowe, od reportera do kierownika redakcji sportowej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Szyk zdał również egzamin na sędziego podnoszenia ciężarów. W 1996 roku został nawet arbitrem międzynarodowym. O podnoszeniu ciężarów wiedział wszystko. Dla PAP relacjonował 22 mistrzostwa świata i 29 czempionatów Europy. Przekazywał również relacje z igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku i cztery lata później w Moskwie.

Od 1974 roku dziennikarz współpracował z Polskim Związkiem Podnoszenia Ciężarów redagując periodyk „Materiały Informacyjno-Szkoleniowe”.

Nie żyje znany dziennikarz sportowy

Mieczysław Szyk nie bez powodu uważany był za legendę i nestora polskiego dziennikarstwa sportowego. Zmarł 31 lipca w podwarszawskich Trębkach. Miał 88 lat.

Dziennikarza odznaczono Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jako pierwszy dziennikarz na świecie znalazł się w Galerii Sławy Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów.

Dzieci Mieczysława Szyka – Małgorzata i Jan, również pracują dla Polskiej Agencji Prasowej.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować