×

Nie żyje Stanisław Karnacewicz. Relacjonował z Watykanu wiele uroczystości

Nie żyje Stanisław Karnacewicz. Był wieloletnim dziennikarzem i publicystą Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Zajmował się głównie tematyką kościelną.

Relacjonował m.in. pogrzeb i beatyfikację Jana Pawła II

Stanisław Karnacewicz urodził się 2 czerwca 1950 r. w Koniowcach koło Grodna. Ukończył Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie na wydziale filozofii.

Przez 10 lat pracował w Tygodniku Polskim, a w 1991 r. rozpoczął pracę w Polskiej Agencji Prasowej (PAP). To właśnie jemu zawdzięczamy relacje z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1991 r., z uroczystości pogrzebowych Ojca Świętego w Watykanie, a także ceremonię Jego beatyfikacji i kanonizacji.

Jak raz wspomniał Karnacewicz, największym w życiu wyzwaniem było dla niego to, aby wiernie oddać atmosferę, która panowała podczas pogrzebu Ojca Świętego:

Wtedy zobaczyłem, jak Jan Paweł II był uwielbiany przez wszystkich wiernych, którzy zjechali z całego świata, stali w wielokilometrowych kolejkach, czasami po dwa dni, by oddać hołd Papieżowi. To było godne podziwu.

Wielokrotnie doceniany dziennikarz

W swoim życiu Stanisław Karnacewicz otrzymał mnóstwo wyróżnień, w tym złotą odznakę i honorową legitymację dla najbardziej zasłużonych pracowników PAP, a także nagrodę specjalną z okazji 15-lecia kapituły nagrody „Ślad” imienia bp. Chrapka. W 2015 r. został odznaczony przez kardynała Kazimierza Nycza medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. Uhonorowano go również nagrodą Ubi Caritas i medalem „Milito Pro Christo”.

W marcu 2013 r. nakładem wydawnictwa Press Club Polska ukazała się książka Stanisława Karnacewicza zatytułowana Glemp – Pod okiem Opatrzności. Dziennikarz zamieścił tam liczne wywiady i komentarze, które udzielił mu Prymas Józef Glemp na różne tematy.

Nie żyje Stanisław Karnacewicz

Informację o śmierci dziennikarza przekazała w sobotę (13 czerwca) rodzina zmarłego. Redaktor naczelny PAP, Radosław Gil wspomina Karnacewicza tymi słowami:

Staszek był jednym z najbardziej profesjonalnych dziennikarzy PAP, punktem odniesienia agencji, dla nas, młodszych kolegów, był w niej od zawsze. Dzieje współczesne Kościoła w mediach to w dużej mierze wynik kilkudziesięcioletniej pracy Staszka.

Ostatni artykuł Karnacewicza ukazał się w serwisie PAP w sobotę rano. Była to zapowiedź 39. Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę.

Żona dziennikarza zmarła w lutym 2018 r. Wspólnie doczekali się dwóch córek i dwojga wnucząt.

Źródła: www.se.pl, wiadomosci.onet.pl, warszawa.gosc.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować