×

Nie żyje Piotr Strojnowski. To on stworzył legendarny polski przebój

W mediach pojawiła się smutna wiadomość. Nie żyje Piotr Strojnowski. Muzyk był autorem kultowego utworu „W moim ogrodzie”.

Słynna gwiazda

Piotr „Struna” Strojnowski urodził się 1 lutego 1958 roku w Warszawie. Był jedną z głównym postaci zespołu muzycznego grającego muzykę reggae, który powstał pod koniec 1982 roku. Odpowiadał za wokal oraz pisanie tekstów. To on wymyślił słynny hit „W moim ogrodzie”, który królował w latach 80.

Jak sam opisywał w wywiadzie dla Onetu z 2017 roku, to nie miała być początkowo piosenka:

To nie miała być piosenka. To był rok 1984 bodajże, śmietanka muzyczno-artystyczna w warszawskim klubie Remont i ktoś przyprowadził Justynę. Ona mi się od razu spodobała. A ponieważ byłem zawsze bardzo nieśmiały, nie miałem odwagi zagadać do niej. Mieszkała na stałe w Brukseli, czasy były jakie były, więc nawet nie próbowałem, bo wiedziałem, że ona i tak wyjedzie, ale co miało powstać w sercu, to powstało. Mieliśmy ze sobą listowny kontakt. Chciałem jej napisać o swoich uczuciach, więc napisałem wiersz, którego nigdy nie wysłałem. Później, kiedy byliśmy na Famie, powstał podkład muzyczny, a ja nie miałem pomysłu, żeby coś na szybko napisać

„Struna” jest także autorem tekstów do takich przebojów jak: „Zakamarki moich dusz”, „Serce jak ogień” czy „Fala ludzkich serc”. W 1985 roku odszedł z zespołu. Jak wspomina, „reszta spijała śmietankę za jego ciężką pracę” i czuł się oszukany. Po tym rozpoczął pracę jako dyplomowany terapeuta uzależnień.

Nie żyje Piotr Strojnowski

Współzałożyciel Daabu zmarł w piątek (27 listopada) w wieku 62 lat. Informację o śmierci Piotra Strojnowskiego przekazał m.in. senator Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza. We wpisie na Facebooku wspomniał muzyka tymi słowami:

Zmarł Piotr Strojnowski. Autor słów do przepięknego utworu »Ogrodu serce« zespołu Daab. Słowa napisał na świnoujskiej Famie jako wiersz, list do dziewczyny, Justyny, w której się zakochał. Jednak nie miał odwagi go jej wtedy dać. Po roku, gdy koledzy z potrzebowali tekstu do melodii, przekazał im tekst…

Robert Gawliński, lider zespołu Wilki, również przekazał informację o śmierci Strojnowskiego:

Piotrek Strojnowski dołączył dziś do niebiańskiej orkiestry… R.I.P. Strojnowy.

Źródła: kultura.onet.pl, www.tvp.info, www.fakt.pl, warszawa.wyborcza.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować