×

Nie żyje Karolina Kaczorowska. Wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie

Nie żyje Karolina Kaczorowska. Polska działaczka emigracyjna i jednocześnie pierwsza dama Polski na uchodźstwie miała 90 lat. Jej życie obfitowało w nieprawdopodobne zwroty akcji.

Burzliwe losy Mariampolskich

W sobotę, 21 sierpnia odeszła Karolina Kaczorowska, z domu Mariampolska. Smutna informacja o śmierci wdowy po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie ukazała się na Twitterze. Posty z tą wiadomością opublikowali: europoseł PiS Ryszard Czarnecki oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Życie Karoliny Kaczorowskiej było usłane wieloma przeciwnościami losu. Podczas okupacji sowieckiej ziem polskich wraz z rodziną została wywieziona na Syberię. Ojciec Karoliny Kaczorowskiej trafił do łagru. Dopiero po amnestii wstąpił do Wojska Polskiego. Rodzinie udało się wydostać z ZSRR i wraz z Armią Andersa ewakuować się do Iranu. Rodzina Mariampolskich przez jakiś czas przebywała w osadzie Koja w Ugandzie. W tym miejscu kobieta edukowała się w lokalnej, polskiej szkole. Przebywała tam do końca lat 40.

W późniejszym czasie wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończyła studia na Uniwersytecie Londyńskim. Pracowała jako nauczycielka, jednocześnie poświęcając się działalności w harcerstwie polskim na emigracji. Właśnie wtedy poznała swojego przyszłego męża, Ryszarda Kaczorowskiego. 19 lipca 1952 roku pobrali się w Londynie. Od tego momentu Karolina Kaczorowska aktywnie angażowała się w życie polskiej emigracji. Prowadziła działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii.

Nie żyje Karolina Kaczorowska

W trakcie prezydentury Ryszarda Kaczorowskiego, Karolina Kaczorowska z dumą pełniła funkcję pierwszej damy. Para doczekała się dwóch córek: Alicji i Jadwigi oraz pięciorga wnuków.

19 lipca 1989 r.Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, a Karolina Kaczorowska została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Zaledwie półtora roku później, w grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie. Kaczorowscy uczestniczyli w ceremonii przekazania insygniów. Dla żony Ryszarda Kaczorowskiego był to pierwszy powrót do Polski po 50 latach.

Ryszard Kaczorowski zginął 10 kwietnia 2010 roku w wyniku katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Pierwotnie Karolina Kaczorowska miała wraz z mężem uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Jej życie uratowała wówczas choroba, ze względu na którą niedługo przed obchodami zrezygnowała z lotu.

Pierwsza Dama polskiego Londynu

W Internecie ukazał się oficjalny wpis Andrzeja Dudy. Prezydent RP wyraził wielki żal z powodu śmierci Karoliny Kaczorowskiej.

Wczoraj wieczorem w Wielkiej Brytanii odeszła Pani Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. Była niezwykle miłą i życzliwą ludziom Pierwszą Damą polskiego Londynu. RiP.

W 2012 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Karolina Kaczorowska spocznie u boku męża w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować