×

Nie żyje Christopher Plummer. Aktor i laureat Oscara odszedł w wieku 91 lat

Nie żyje Christopher Plummer. Wiadomość o śmierci kanadyjskiego aktora teatralnego i filmowego to wielki cios dla wszystkich wielbicieli kinematografii. 91-latek był najstarszym laureatem Oscara w historii. W pamięci widzów na zawsze pozostaną jego niezwykłe kreacje aktorskiej.

Wspaniały człowiek i aktor

Christopher Plummer zmarł nad ranem w piątek, 5 lutego w swoim domu w Connecticut. Z doniesień serwisu ”Daily Mail” wynika, że do końca była przy nim 53-letnia żona, Elaine Taylor. Wiadomość o odejściu aktora wstrząsnęła wszystkimi. Jego menadżer Lou Pitt wydał oświadczenie, w którym potwierdził śmierć Christophera Plummera. W ciepłych słowach wspomniał o tym, jak wspaniałym był człowiekiem.

Chris był niezwykłym człowiekiem, który głęboko kochał i szanował swój zawód ze staroświeckimi manierami, poczuciem humoru i muzyką słów. Był skarbem narodowym, który głęboko upodobał sobie swoje kanadyjskie korzenie. Swoją sztuką i człowieczeństwem poruszał nasze serca. Będzie z nami na zawsze.

Christopher Plummer miał na swoim koncie ogromną ilość rewelacyjnych kreacji aktorskich. Wcielił się w rolę kapitana Georga von Trappa w musicalu w Roberta Wise’a ”Dźwięki muzyki”. Później występował w wielu filmach historycznych. Zagrał m.in. rzymskiego cesarza Kommodusa w ”Upadku Cesarstwa Rzymskiego”, 1. księcia Wellington w ”Waterloo”, Rudyarda Kiplinga w ”Człowieku, który byłby królem”, Mike’a Wallace’a w ”Informatorze”, Lwa Tołstoja w ”Ostatniej stacji” oraz Kaisera Wilhelma II w ”Ostatnim pocałunku cesarza”.

Nie żyje Christopher Plummer

Christopher Plummer urodził się w dobrze usytuowanej rodzinie, w Toronto, jako jedynak. Jego matka, Isabella z domu Abbott była wnuczką trzeciego premiera Kanady sir Johna Abbotta. Wkrótce po jego narodzinach, rodzice Plummera się rozwiedli. Christopher był wychowywany głównie przez rodzinę matki. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie, ale z czasem jego pasją stał się teatr. Gdy miał piętnaście lat, zobaczył rolę Laurence’a Olivera w filmie „Henryk V”. Był pod wielkim wrażeniem jego występu i właśnie wtedy postanowił, że również zostanie aktorem.

Christopher Plummer był laureatem Oscara. Nagrodę otrzymał w kategorii „najlepszy aktor drugoplanowy” w wieku 82 lat. Amerykańska Akademia Filmowa doceniła rolę, w której wcielił się w Hala Fieldsa, ojca Olivera w tragikomedii romantycznej „Debiutanci”. Był najstarszym człowiekiem, który zdobył nagrodę w kategorii aktorskiej. Oprócz tego, Plummer otrzymał nagrodę Genie, dwie statuetki Emmy, dwie nagrody Tony, Złoty Glob, Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych oraz Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej. Był ojcem aktorki Amandy Plummer.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, YouTube

Może Cię zainteresować

zamknij