×

Amerykanie nie potrafią jeździć po rondzie. Polacy wyśmiewają ich w sieci!

Amerykanie nie potrafią jeździć po rondzie? W sieci pojawiło się nagranie z drona, na którym widać, że mieszkańcy Kentucky kiepsko sobie radzą z nowym wyzwaniem. Zadania nie ułatwiają im ogromne samochody.

Władze chciały dobrze…

Ktoś wpadł na pomysł upłynnienia ruchu w hrabstwie Rowan w Kentucky. Dlatego na miejscu ogromnego, czterokierunkowego skrzyżowania, po którym codziennie przejeżdżało ok. 4 tys. samochodów, wybudowano rondo. Tyle że amerykańskie auta odbiegają gabarytami od europejskich, a amerykańscy kierowcy różnią się np. od Polaków za kierownicą. Dlatego rondo traktują jak europejski wynalazek, który może i się sprawdza, ale przy małych samochodach.

Wystarczy wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych – ogromnym kraju, jest zaledwie 7100 rond (dane firmy Kittelson&Associates). To bardzo mało, jeśli weźmiemy pod uwagę powierzchnię kraju. Ale nie ma co się dziwić: w USA drogi w większości są szerokie, a skrzyżowania duże. Raczej brak wąskich uliczek czy też ciasnych zakrętów. Samochody, którymi porusza się większość Amerykanów, nie mogłyby się przez nie przecisnąć.

Najmniej rond znajduje się na terenach, które są stosunkowo rzadko zaludnione. Należy do nich stan Kentucky, w którym mieszka niespełna 4,5 mln mieszkańców. Pojawia się zatem pytanie, kto wpadł na pomysł, żeby mieszkańców „uszczęśliwić” zabraniem skrzyżowania i budową ronda…

Nie potrafią jeździć po rondzie
YouTube

Amerykanie nie potrafią jeździć po rondzie?

Władze najwyraźniej zdawały sobie sprawę z tego, że pomysł może się okazać ryzykowny. By ułatwić zadanie kierowcom, zrobiono specjalne wysepki między jezdniami. Ale nawet to nie pomogło. W Internecie umieszczono nagranie z drona, które pokazuje zmagania kierowców z nowo powstałym rondem. Te zmagania naprawdę warto zobaczyć, chociaż na rondzie turbinowym mogłoby być jeszcze bardziej interesująco…

Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że Amerykanie z czasem przekonają się do takiego rozwiązania. Według danych statystycznych, ronda są stosunkowo bezpieczne (choć raczej nie w tym konkretnym przypadku), ponieważ dochodzi na nich aż o 90 proc. mniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Spada też ogólna liczba kolizji i to aż o 40 procent.

Nagranie szybko obiegło sieć i stało się viralowe również w Polsce. Polacy wybuchają śmiechem, gdy widzą, jak Amerykanie jeżdżą po rondzie.

Fotografie: YouTube

Może Cię zainteresować

zamknij