×

To nie koniec strajku nauczycieli. Pedagodzy mają nowy pomysł, który zaczynają realizować

Choć strajk nauczycieli został zawieszony, nie oznacza to, że pedagodzy złożyli broń. Przypomnijmy, że Szef ZNP Sławomir Broniarz ogłosił zawieszenie, ale nie koniec ogólnopolskiego strajku. Taka decyzja ma na celu umożliwić uczniom ukończenie nauki. Na tym jednak nie poprzestał. Jak się bowiem okazuje, Broniarz zalecił pedagogom, aby pracowali tylko „tyle ile, zobowiązują do tego przepisy i tylko w oparciu o to, co znajduje się w miejscu pracy i co zapewnia pracodawca”. Dla uczniów i szkół jest to równoznaczne z odwołaniem wszystkich zadań zleconych przez dyrektorów i zajęć pozalekcyjnych.

Nowy pomysł nauczycieli. Czy rząd się w końcu ugnie?

W związku z nową formą strajku, w szkołach mają zostać zawieszone warsztaty, dodatkowe wyjazdy szkolne, a przede wszystkim konsultacje dla uczniów. Konsultacje, które pozwalały na poszerzenie swoich zainteresowań i zdobycie dodatkowej wiedzy. W związku z tym pedagodzy w możliwie najmniejszym nakładzie pracy będą oddawać się swoim zawodowym obowiązkom. Oznacza to m.in., że będą korzystać jedynie z pomocy naukowych dostarczanych przez szkołę.

Pierwsi nauczyciele już poparli nową formę strajku

Nauczyciel Roku z 2015 roku, Grzegorz Lorka, oznajmił na swoim Facebooku, że nie będzie prowadził żadnych dodatkowych zajęć. Zajęć, w które bardzo się angażował. Prowadził m.in. lekcje z ekologii krajobrazu „Pojezierze Leszczyńskie”, a także zajęcia terenowe z biologii i geografii nazywane „Doliną Odry”.

Drodzy Uczniowie i Rodzice, w obecnej sytuacji zmuszony jestem odwołać wszystkie dodatkowe zajęcia przygotowane i zaplanowane na maj i czerwiec tego roku szkolnego. W porządku chronologicznym: odwołuję zajęcia terenowe z ekologii krajobrazu „Pojezierze Leszczyńskie”. Odwołuję zajęcia terenowe z biologii i geografii „Dolina Odry”. Odwołuję zajęcia terenowe z ekologii krajobrazu „Miejska wyspa ciepła” (2 x). Odwołuję warsztaty chirurgiczne na UM w Poznaniu i odwołuję wyprawę naukową Koła Biologicznego „Ostatnia Puszcza Europy”. „Uwikłane” placówki i osoby już o odwołaniu wiedzą. Dzięki za entuzjazm podczas przygotowań. Z nadzieją na „zrozumienie”, zwłaszcza tej wyliczanki. lor – czytamy na profilu nauczyciela

Cel nowej formy strajku

Tymi działaniami chcemy zwrócić uwagę na to, jak krzywdzące i nieprawdziwe są twierdzenia, że nauczyciele pracują mniej niż inne grupy zawodowe. Nauczyciele wiele czynności wykonują używając do tego własnego sprzętu, za własne pieniądze, kosztem własnego czasu – powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz

Czy tak to powinno wyglądać? Czy rząd w końcu ulegnie i da podwyżki nauczycielom? Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na dalszy rozwój sytuacji.

Może Cię zainteresować