×

Już za niecały tydzień nauczyciele rozpoczną strajk włoski. Co z lekcjami?!

Strajk włoski nauczycieli jest już pewny. Według pedagogów rząd nadal nie poprawił ich sytuacji i jak sami podkreślają, liczą na to, że tym razem władza potraktuje ich poważnie. Kolejny protest nauczycieli rozpocznie się już 22 października i będzie wyglądał inaczej niż ten z kwietnia. Co strajk włoski w szkołach oznacza dla uczniów i rodziców?

Nauczyciele zapowiadają strajk włoski

Strajk nauczycieli 2019 rozpoczął się 8 kwietnia. Właśnie wtedy większość pedagogów przestała prowadzić lekcje i zaczęła walkę o wyższe wynagrodzenie i zmiany w oświacie. Ostatecznie Związek Nauczycielstwa Polskiego nie doszedł do porozumienia z rządem, ale zawiesił protest. Nauczyciele wrócili do wykonywania swoich obowiązków tuż przed maturami.

Jednak we wrześniu Sławomir Broniarz, prezes ZNP zapowiedział, że nauczyciele nie składają broni. Po przeprowadzeniu ankiet dotyczących protestu w szkołach, kierownictwo Związku podjęło decyzję o strajku włoskim. Nauczyciele wznowią protest w październiku, ale będzie wyglądał inaczej niż poprzednio.

strajk włoski nauczycieli
Twitter

Strajk włoski nauczycieli 22 października 2019

Początkowo Sławomir Broniarz zapowiadał, że bezterminowy strajk rozpocznie się już we wtorek 15 października. Jednak ostatecznie na moment rozpoczęcia protestu wyznaczono datę 22 października:

Dyrektorzy szkół, w wielu przypadkach negatywnie nastawieni do związku czy do tej formy protestu, mogą to traktować jako rodzaj naruszenia dyscypliny pracy. W momencie, kiedy wchodzimy w uchwałę Zarządu Głównego ZNP i realizujemy cele wynikające z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, wtedy – naszym zdaniem – nie mamy powodów do tego, aby którykolwiek z nauczycieli był karany za to, że bierze udział w proteście

Jednak już wczoraj ZNP ruszyło z kampanią informacyjną, która ma zachęcić jeszcze niezdecydowanych nauczycieli do wzięcia udziału w październikowym proteście.

Jak będzie wyglądał strajk włoski nauczycieli?

Tym razem uczniowie i rodzice mogą być zdecydowanie spokojniejsi niż w kwietniu. Protest na pewno nie wywoła takiego zamieszania jak w kwietniu. Strajk włoski oznacza, że nauczyciele będą pracować, ale tylko w zakresie obowiązków określonych w przepisach.

strajk nauczycieli
Twitter

Lekcje odbędą się normalnie, ale nie będzie mowy o nadgodzinach i zajęciach dodatkowych, takich jak, chociażby kilkudniowe wycieczki. Nauczyciele nadal domagają się podwyżek. Podkreślają także, że zależy im na dokładniejszym zdefiniowaniu roli nauczyciela i odbiurokratyzowaniu szkół.

Popieracie strajk włoski nauczycieli?

Może Cię zainteresować

zamknij