×

Niespodziewane skutki strajku nauczycieli. Szkoły mogą stracić tysiące złotych

Protest nauczycieli jest zawieszony, ale to nie koniec problemów oświaty. Pewne nieprzewidziane wcześniej skutki strajku nauczycieli mogą mieć długoterminowy wpływ na polskie szkoły. Jak donosi portal Parwo, jeżeli w placówkach oświatowych korzystających z unijnych pieniędzy, zajęcia nie odbędą się zgodnie z harmonogramem, mogą stracić wypłacone już dotacje.

Unijne dotacje przepadną

Nie wszyscy wiedzą, że wiele szkół korzysta ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, który rozporządza pieniędzmi przeznaczonymi na dokształcanie uczniów. Zasadą używania większości środków z Unii jest to, że projekt musi być realizowany w oparciu o harmonogram, który jest zgłaszany jeszcze na etapie wniosku.

Tym czasem jednym ze skutków strajku nauczycieli jest zawieszenie lekcji. To oznacza, że zajęcia nie odbywają się tak jak powinny. Jeżeli szkoły nie zrealizują celów wyznaczonych w poszczególnych projektach, dofinansowanie zostanie zmniejszone, czyli placówka będzie musiała oddać pieniądze.

strajkujący nauczyciele
Twitter

Skutki strajku nauczycieli w Białej Podlaskiej

Według portalu Prawo, skutki strajku nauczycieli odbiją się najbardziej na szkołach, które kończą projekty unijne w czerwcu. W takiej sytuacji może znaleźć się m. in. kilka szkół podstawowych w Białej Podlaskiej. Do końca roku szkolnego powinny zakończyć projekty rozpoczęte jeszcze w 2017 roku. Według serwisu:

Wartość projektu to 442,5 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie to 419 tys. zł. W ubiegłym tygodniu do realizacji pozostało 126 z 960 godzin

Może Cię zainteresować