×

Nauczyciele zarobią więcej. Będą musieli spełniać jednak jeden warunek

Za nami pierwszy dzień września, w związku z czym skończyła się laba i czas wrócić do szkoły. Jak to się ma do nauczycieli, którzy na niedługo przed wakacjami zawzięcie walczyli o swoje podwyżki? Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w jednym z ostatnich wywiadów odniósł się do stwierdzenia, że nauczyciele nie dostaną podwyżek w styczniu. Zaznaczył natomiast, że „dobrze pracujący nauczyciele będą zarabiać więcej”. Jak to rozumieć?

Nauczyciele nie dostaną podwyżek w styczniu. Kiedy w takim razie mogą się ich spodziewać?

Od stycznia nie mogą być, bo przecież ta planowana 5-proc. podwyżka została przesunięta na wrzesień 2019 r. i jeszcze jest zwiększona. Stąd trudno dawać dwa razy podwyżkę w tym samym terminie – wyjaśnił

Kiedy więc będą miały miejsce kolejne podwyżki? Czy będzie to następny wrzesień? Minister edukacji narodowej na to pytanie odpowiedział, że „być może”. Rozwinięcie tej wypowiedzi pozostawiamy już Wam.

Podwyżka i pragmatyka zawodowa

Należałoby też się tutaj zastanowić o jakiej podwyżce mowa? Kiedy ministra zapytano, czy będzie ona na poziomie 6 procent, jak w przypadku pozostałej „budżetówki”, odpowiedział „prawdopodobnie podobna”. Dariusz Piontkowski wyznał także, że jest za tym, aby „ustanowić nową pragmatykę zawodową, dostosowaną do dzisiejszej rzeczywistości, ale też taką, która dostrzega specyfikę tego zawodu”.

Program dla oświaty. „Dobrze pracujący nauczyciele” zarobią więcej?

7 września ma się odbyć planowana konwencja programowa PiS w Lublinie. W związku z tym wydarzeniem zapytano szefa MEN, czy ogłosi wówczas program dla oświaty na najbliższe lata?

Z pewnością będzie zapowiedź dalszej dyskusji, abyśmy wypracowali rozwiązania dotyczące wynagradzania nauczycieli, zwłaszcza tych, którzy dobrze pracują – podkreślił.

Będziemy też mówić o podniesieniu jakości kształcenia nauczycieli i jakości edukacji oraz podniesieniu nakładów na edukację. Zapewne w tych kierunkach będą szły nasze założenia programowe w tej dziedzinie. O szczegółach będzie mówił prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki – dodał na koniec minister

Co myślicie o wypowiedziach ministra? Przekonują Was czy raczej pozostawiają wiele do życzenia?

_______________________
*Zdjęcie ma charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij