×

W ogródku znaleźli prawdopodobnie największy szafir na świecie

Co można znaleźć w ogrodzie? Nasze bawiące się dziecko, mrówki i ewentualnie… największy szafir na świecie! Mężczyzna, któremu się to przytrafiło, będzie bajecznie bogaty! Prawdopodobnie będzie mógł odpoczywać już do końca życia!

Przypadkowe znalezisko

Gdy spędzamy czas na ogrodzie, czasem zerkniemy na trawnik. Wówczas widząc koniczynę, szukamy tej czterolistnej w myśl sentencji, że ta przynosi szczęście. Jednakże pewien mieszkaniec Sri Lanki znalazł coś większego niż ta niepozorna roślina. Dzięki temu zostanie prawdopodobnie bajecznie bogaty. W trakcie kopania studni mężczyzna o nazwisku Gamage poinformował, że… znalazł szlachetne kamienie.

Jeden z ogromnych głazów przykuł jego uwagę i przekazał swoje uwagi odpowiednim służbom. Rodzina mężczyzny od pokoleń zajmuje się handlem kamieniami szlachetnymi, więc zaufano jego odczuciom.

Oczyszczanie kamienia zajęło ponad rok. Jednakże pod skorupą zwykłej skały ukryty był klejnot ogromnej wartości.

Największy szafir na świecie

Cudowny kamień o bladoniebieskim kolorze może być wart nawet 100 milionów dolarów. Waży on około 510 kilogramów, a jego wartość w karatach oceniono na 2,5 miliona. Eksperci zaznaczyli jednak, że nie każdy szafir uzyskany z takiej skały miałby wysoką wartość, albowiem jest to liczba ogólna. Nazwano go „Szafirem Serendipity” i najpewniej trafi on do muzeum lub do rąk prywatnego kolekcjonera. Największy szafir na świecie nie trafi do przemysłu jubilerskiego, bo tam zostałby poddany obróbce i pocięty na mniejsze kamienie.

Według słów dr Gamini Zoysa gemmologa klejnot powstał najpewniej 400 mln lat temu, czyli na długo przed dinozaurami! To niezwykłe szczęście, że przez tak ogromny okres pozostał w tak dużym rozmiarze. Dlatego najpierw zostanie poddany wnikliwym badaniom przez światowych oraz zagranicznych ekspertów w dziedzinie kamieni szlachetnych.

Szafir odkryto w pobliżu miasta Ratnapura. W języku syngaleskim ta nazwa oznacza „miasto klejnotów”, albowiem na jego terenie od lat wydobywa się wiele wartościowych kruszców. Teraz jednak to miano pasuje jak ulał i nikt nie będzie miał odwagi go podważyć.

Sri Lanka jest przodującym eksporterem szafirów i innych drogocennych klejnotów. W ubiegłym roku kraj zarobił około pół miliarda dolarów na eksporcie klejnotów, oszlifowanych diamentów i biżuterii.

Źródła: www.o2.pl, www.polsatnews.pl, podroze.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij