×

Najmniejsze państwo świata zajmuje powierzchnię 0,44 km2. Wiesz, co to za kraj?

Najmniejsze państwo świata? Na to pytanie większość z nas może przedstawić co najmniej dwie lub trzy propozycje. Prawdopodobnie znajdziecie je w naszym zestawieniu. Ale obok nich i to na wysokich miejscach figurują nazwy państw, o których być może słyszycie po raz pierwszy w życiu.

Jakie jest najmniejsze państwo świata?

Większość z nas na poczekaniu wymieni zapewne: Watykan, Monako, Lichtenstein. Wszystkie odpowiedzi są poprawne o tyle, że wymieniona trójka znajduje się w zestawieniu dziesięciu najmniejszych oficjalnie uznanych państw świata. A jak wygląda kolejność od najmniejszego?

Zdecydowanym liderem w zestawieniu najmniejszych państw świata jest znajdujące się na terenie Rzymu miasto-państwo, siedziba papieża, owiany wieloma tajemnicami Watykan. Zajmuje powierzchnię zaledwie 0,44 km2 i jest zamieszkały przez około 800 osób.

Na drugim miejscu znajduje się księstwo Monako. Słynące z bogactwa, kasyn i księżnej Grace, drugie najmniejsze państwo świata zajmuje ono powierzchnię 1,95 km2, czyli ponad cztery razy większą niż Watykan. Monako zamieszkuje też znacznie więcej ludzi, bo około 33 tysięcy.

Trzecie miejsce zajmuje najmniejsza na świecie republika Nauru. Wyspiarskie państwo leży w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Mikronezji, około 42 km na południe od równika. Zajmuje obszar 21,3 km2 i może poszczycić się 14 019 obywatelami.

Inne małe państwa na świecie

A jak prezentuje się sytuacja poza podium? Czwarte miejsce zajmuje Tuvalu, podobnie jak Nauru położone na Oceanie Spokojnym, w połowie drogi między Hawajami a Australią. Jego powierzchnię zajmującą 26 km2 zamieszkuje około 12 373, czyli gęstość zaludnienia jest tu mniejsza niż w Nauru.

Kolejne dwa miejsca w zestawieniu najmniejszych państw świata zajmują kraje europejskie. San Marino znajduje się w Europie Południowej, po wschodniej stronie Apeninów. Enklawę wykrojoną z terytorium Włoch o powierzchni 61,6 km2 zamieszkuje ponad 30 tysięcy obywateli.

Położony między Austrią i Szwajcarią Lichtenstein jest o blisko 100 km2 większy. Zajmuje obszar 160 km2 i liczy niecałe 35 tysięcy mieszkańców.

Na siódmym miejscu znajdują się Wyspy Marshalla, położone na Oceanie Spokojnym. Powierzchnia tego państwa wynosi 181 km2. Liczbę ludności szacuje się na 62 tysiące osób.

Saint Kitts i Nevis to kolejne państwo, o którym nie słyszy się na co dzień, znane także jako Federacja Saint Kitts i Nevis. Leży na Morzu Karaibskim i geograficznie jest zaliczane do Ameryki Środkowej. Obszar wielkości 261 km2 zamieszkuje 42 696 osób.

Dziewiąte miejsce zajmuje kolejny w tym zestawieniu kraj wyspiarski. Słynny na cały świat raj turystyczny Malediwy zajmuje powierzchnię 298 km2, a jego populacja wynosi 396 334 osób.

Ostatnie, dziesiąte miejsce należy do Malty, wyspy położonej na Morzy Śródziemnym. Powierzchnię 316 km2 zamieszkuje 412 996 obywateli.

Najmniejsze państwo świata

Wróćmy jednak do Watykanu, czyli najmniejszego uznanego państwa świata – zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności.

Nazwa państwa nawiązuje do Wzgórza Watykanusa na prawym brzegu Tybru, w zachodniej części Rzymu. Watykan jest siedzibą najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Obywatele najmniejszego państwa na świecie, to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice, a także… Gwardia Szwajcarska z rodzinami. Poza nimi do pracy w Watykanie przyjeżdża ok. 3 tys. osób mieszkających poza granicami tego państwa.

Terytorium państwa watykańskiego otoczone jest murami. W kraju znajduje się jedno z najważniejszych świętych miejsc chrześcijaństwa – bazylika św. Piotra, zbudowana w latach 1506–1626 na placu św. Piotra. Wedle tradycji stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku świętego, uznawanego za pierwszego papieża.

Źródła: pl.wikipedia.org, biurorekordow.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować