×

10 tajemnic Watykanu, o których wie niewiele osób. Dotyczą wiele kontrowersyjnych kwestii

Dla jednych Watykan jest zwykłym, niewielkim państwem, w którym mieszka mniej niż 1000 obywateli. Dla innych to miejsce okryte ogromną tajemnicą z niewiarygodnie złożoną historią i wielomilionowym budżetem. Ludzie wciąż zadają sobie wiele pytań dotyczących największych tajemnic Watykanu, a oto 10 z nich!

#1 Najgorsze spowiedzi

Niektóre grzechy są po prostu zbyt wielkie, aby lokalny ksiądz mógł dać pokutnikowi rozgrzeszenie. Kapłani mogą rozgrzeszyć tak poważne grzechy jak morderstwo, lecz istnieje pięć szczególnych rzeczy, które wymagają rozgrzeszenia przez Penitencjarię Apostolską. Ten tajny trybunał spotykał się przez ostatnie 830 lat, lecz dopiero w styczniu 2009 roku jej członkowie postanowili zorganizować konferencję prasową, która miała na celu omówienie działalności trybunału. Trzy z pięciu grzechów rozważane przez tajne zgromadzenie, dotyczą duchownych: jeśli jesteś księdzem, który złamał przysięgę spowiedzi, jeśli jesteś księdzem, który oferuje usługi seksualne lub mężczyzną, który brał udział w aborcji i chce zostać księdzem, Twoje działania muszą zostać zgłoszone do trybunału i otrzymać rozgrzeszenie. Dwa pozostałe grzechy mogą zostać popełnione przez każdego. Pierwszy to bezczeszczenie Eucharystii, drugi – próba uśmiercenia papieża.

#2 Przestępstwa w Watykanie

Ze względu na niewielką liczbę mieszkańców, Watykan ma najwyższy wskaźnik przestępczości na świecie. Wynosi on 1,5 przestępstwa na obywatela! Wcale nie chodzi o to, że duchowni przybierają przebranie i okradają banki. Co roku milionowe tłumy turystów przybywają zobaczyć to niezwykłe miejsce, a przez to część ludzi staje się ofiarami kieszonkowców, którzy mają w Watykanie istny raj. Sytuacja jest dodatkowo skomplikowana, ponieważ Watykan nie ma czynnego więzienia oraz posiada tylko jednego sędziego. Ze względu na to, że watykański kodeks prawny opiera się na włoskim (z pewnymi modyfikacjami dotyczącymi aborcji oraz rozwodu), przestępcy muszą przejść do Włoch, gdzie są sądzeni za swoje występki. Oprócz kieszonkowców, innymi częstymi przestępstwami popełnianymi w Watykanie są kradzieże w sklepach wolnocłowych. Te zaś karane są przez Watykan poprzez tymczasowe ograniczenie dostępu do tych obszarów. W 2007 roku Watykan po raz pierwszy wydał inny wyrok – dotyczył on posiadania narkotyków przez jednego z pracowników.

#3 Egzorcyzmy

Zaliczany do grona poetów przeklętych, Charles Baudelaire powiedział kiedyś „największą sztuczką diabła było przekonanie ludzi, że nie istnieje”, lecz współcześnie w Watykanie uważa się że diabeł żyje i ma się dobrze. Oznacza to, że wciąż próbuje „przeciągnąć” ludzi na złą stronę i robi to w taki sposób, aby inni o tym nie wiedzieli. Nieżyjący papież Jan Paweł II podczas swoich rządów osobiście wykonał trzy egzorcyzmy, zaś papież Benedykt XVI zdecydował, że należy poszerzyć działania egzorcyzmów na całym świecie. W rzeczywistości, ojciec Gabriele Amorth, główny egzorcysta Kościoła, twierdzi, że wypędza ponad 300 demonów rocznie, aby trzymały się z dala od Watykanu. Amorth naucza także biskupów, jak odróżnić posiadanie w swojej duszy demona od choroby psychicznej. Twierdzi, że osoby należące do tej pierwszej grupy, wyraźnie odpycha widok wody święconej oraz krzyża.

#4 Wiadomości pisane przez papieża

Tajne archiwa Watykanu tak naprawdę nie są tajne, odkąd papież Leon XIII zezwolił swoim uczniom w 1881 roku na wizytę. Dziś są jeszcze bardziej dostępne. Obywatele Watykanu oraz osoby z zewnątrz mogą zobaczyć korespondencje każdego z papieży. Jest tylko jedna rzecz – odwiedzający muszą wiedzieć czego dokładnie poszukują. Biblioteka watykańska liczy sobie ponad 83 km półek, przez co zakazane jest przesiadywanie w tym miejscu i przeszukiwanie każdego listu. Najbardziej znanym i istniejącym listem jest wniosek Henryka VIII o unieważnienie jego małżeństwa z Katarzyną Aragonią, czego sprzeciwił się papież Klemens VII. Henryk mimo to rozwiódł się z Katarzyną i poślubił Anne Boleyn (a następnie cztery inne kobiety). Jego zachowanie doprowadziło do utworzenia Kościoła anglikańskiego.

#5 SMS’y od papieża

Podczas swojej kadencji Papież Benedykt XVI wysyłał wiadomości tekstowe z homilii do abonentów telefonii komórkowej na całym świecie, a w 2009 roku Watykan otworzył oficjalny kanał YouTube, aby pokazać różne ceremonie. Watykan opublikował nawet aplikację na iPhone’a, która zawiera wielojęzyczne wersje codziennej modlitwy oraz niedzielnej Eucharystii. Dwa miesiące przed swoją rezygnacją Benedykt XVI dołączył również do grona użytkowników Twittera. Watykański entuzjazm dotyczący nowoczesnych technologii nie ogranicza się tylko do telefonów komórkowych i Internetu. W ramach zaangażowania w walkę ze zmianami klimatycznymi, na dachu Auli Pawła VI zostały zamontowane panele słoneczne.

#6 Powiązania mafii z Watykanem

W trzeciej części „Ojca chrzestnego” pojawiła się mroczna umowa pomiędzy mafią, a Watykanem, która ostatecznie prowadzi do zamordowania papieża. Czy było to jednak oparte na prawdziwej historii? Istnieją teorie, że jest to możliwe. Rankiem 29 września 1978 roku, po zaledwie 33 dniach sprawowania urzędu, papież Jan Paweł I został znaleziony martwy w swoim łóżku. Urzędnicy watykańscy twierdzili, że 65-letni papież zmarł z powodu ataku serca, lecz nigdy nie doszło do autopsji, która by to potwierdziła. Wiadomo jednak, że Watykan miał powiązania z przestępczością zorganizowaną. W 1982 roku prezydent banku watykańskiego, ojciec Paul Marcinkus, zrezygnował z pełnienia tego stanowiska po serii skandali, które ujawniły powiązania banku z mafią. Ostatecznie bank musiał spłacić wierzycielom ponad 200 milionów dolarów. Marcinkus nigdy nie został oskarżony o zbrodnię, mimo tego że był podejrzany w tajemniczych śmierciach, w tym śmierci Jana Pawła I. Duchowny skorzystał z immunitetu dyplomatycznego i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Po 16 latach pobytu na emeryturze, zmarł w 1990 roku w Arizonie.

#7 Ochrona papieża

Obecnie Szwajcarzy cieszą się renomą pacyfizmu, ale w XVI wieku byli uznani za niepowstrzymaną siłę militarną. Szwajcarskie armie były znane z umiejętności posługiwania się bronią zwaną halabardą (śmiercionośną kombinacją włóczni i topora), a ich oddziały lądowe słynęły z rutynowego niszczenia legionów wroga. Po tym, jak 500 lat temu papież Juliusz II był świadkiem ich zaciekłości w walce, postanowił zwerbować kilku żołnierzy, aby stali się jego osobistymi ochroniarzami. Od tego czasu Gwardia Szwajcarska zobowiązała się do wierności papieżowi, niekiedy nawet i ginąc z tego powodu. Podczas splądrowania Rzymu w 1527 roku 3/4 wojska zginęło, zapewniając schronienie dla papieża Klemensa VII. Dziś setka członków Gwardii jest widoczna w Watykanie, lecz pełnią oni funkcję reprezentatywną. Ubrani są oni w renesansowe stroje oraz trzymają w rękach halabardy, którymi demonstrują podczas różnych ceremonii. Prawdziwa ochrona papieża jest ubrana po cywilnemu oraz wyposażona jest w nowoczesną broń.

#8 Nie ma zastępcy papieża

Gdy kardynał staje się papieżem, jest przywódcą Kościoła katolickiego i Boskiego przedstawiciela na Ziemi, aż do końca swych dni (przynajmniej było tak, aż do czasu rezygnacji Benedykta XVI, wcześniejsza abdykacja miała miejsce ponad 500 lat temu).
Współcześnie medycyna stale się rozwija, ale nawet poważne choroby nie zawsze mogą zostać w pełni uleczone. Nawet jeśli papież jest poważnie chory i nie może wykonywać swoich obowiązków, nie ma swojego zastępcy, który mógłby go zastąpić. Tak było w przypadku Jana Pawła II, który mimo swojego słabego stanu, wciąż był czynie działającym papieżem. Inny kardynał może przejąć obowiązki papieża jako głowy Watykanu, ale nikt nie może wykonywać obowiązków ceremonialnych, dlatego też wiele mszy i błogosławieństw nie jest odbywanych, aż do czasu gdy papież nie odzyska sił lub odejdzie z tego świata.

#9 Wciąż obecna łacina

Bank watykański jest jedynym na świecie bankiem, który pozwala użytkownikom bankomatu wybrać łacinę jako język transakcji. To tylko jeden z przykładów jak Stolica Apostolska angażuję się w istnienie tego języka. Papież Benedykt XVI pasjonował się odrodzeniem języka i rzekomo odbył wiele nieformalnych rozmów po łacinie. Watykańska Fundacja Łacińska stara się zachować odpowiedni język poprzez tłumaczenie współczesnych zwrotów na pradawny język. W 2003 roku wydali zaktualizowany słownik zawierający terminy „godzina szczytu” (tempus maximae frequentiae) oraz „zmywarka” (toaleta escariorum).

#10 Ekonomia oparta jest na wierze

Aby Watykan prawidłowo funkcjonował potrzebne jest kilkuset milionów dolarów rocznie. Obowiązki finansowe obejmują m.in. prowadzenie międzynarodowych ambasad, opłacanie podróży papieża po całym świecie, utrzymanie starodawnych katedr oraz przekazywanie znacznych zasobów szkołom, kościołom i ośrodkom opieki zdrowotnej. Przy takiej liczbie wydatków pojawia się pytanie skąd Watykan ma takie pieniądze? Oczywiście część pochodzi z datków, które katolicy płacą do lokalnych parafii z czego ponad 100 milionów dolarów przekazywane jest co roku dla samego Watykanu. Innym źródłem finansowym jest sprzedaż książek, znaczków oraz pamiątek ze watykańskich sklepów. Wejście do muzeum oraz kaplicy również jest płatne. Okazuje się czasami nawet i takie metody nie wystarczają i brakuje funduszy. Pod koniec 2007 roku Watykan był zadłużony na blisko 13,5 miliona dolarów. Część problemu była spowodowana osłabieniem dolara amerykańskiego, inną przyczyną była słaba sprzedaż gazety watykańskiej „L’Osservatore Romano”. Aby zmienić tę sytuację, papież Benedykt poprosił redaktora naczelnego, aby urozmaicił kolumny gazety dodatkową ilością zdjęć oraz zaczął publikować informacji ze świata, a nie tylko artykuły dotyczące religii.

Może Cię zainteresować