×

Najczystsze jeziora w Polsce. Warto odwiedzić je w nadchodzące wakacje

Najczystsze jeziora w Polsce. Warto je znać, planując tegoroczny urlop. Nadchodzące wakacje ze względu na trwającą epidemię koronawirusa będą zupełnie inne niż dotychczas. Wyłączenie ruchu lotniczego i ryzyko zakażenia niemal zmuszają do pozostania w kraju. Podpowiadamy, gdzie można spędzić wakacje i przy okazji zażyć kąpieli w zachwycających jeziorach.

Najczystsze jeziora w Polsce

Decyzja rządu o wstrzymaniu programu 1000+, który miał zachęcić Polaków do wyjazdu na wakacje na terenie kraju z pewnością rozczarowała niejedną osobę. Mimo to, nie brakuje rodzin, które zamierzają w tym roku zorganizować sobie wypad nad morze czy nad jezioro.

W ostatnich latach wakacje nad jeziorami stały się mniej popularne za sprawą spadku czystości wód. Sprawdziliśmy jednak, gdzie woda ma najlepszą jakość i pozwala na bezpieczne kąpiele. Wybór jest dość spory. Pojezierze Kaszubskie, Drawskie, Wielkopolskie, Lubuskie, a może Warmia i Mazury? Każdy z tych regionów ma do zaoferowania niesamowicie piękną przyrodę i jeziora, które zapewnią wczasowiczom wytchnienie od upałów. Oto TOP 10 czystych jezior polskich.

#1 Jezioro Kłodno

Jezioro leży na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Jest połączone wąskimi kanałami z trzema innymi jeziorami: Raduńskim Dolnym, Białym i Brodno Małe. Przez wiele osób jest wybierane jako miejsce do kajakowania, ponieważ w pobliżu przepływa rzeka Radunia. Nad jeziorem Kłodno znajdziemy kilka plaż, zarówno twardych, jak i piaszczystych. W okolicy nie brakuje również atrakcji takich jak. m.in. Park Kamienny w Chmielnie.

najczystsze jeziora w Polsce
Twitter

#2 Jezioro Węgorzyno

Jezioro zachwyca przepięknym otoczeniem. Lasy i niezliczone ścieżki rowerowe to prawdziwy raj dla fanów aktywnego wypoczynku. Znajduje się tu również szlak kajakowy związany z rzeką Słupią. Co roku odbywa się tutaj festiwal „Jazz w lesie”. Najbliższe miejscowości to Sulęczyno, Bukowa Góra, Żakowo.

najczystsze jeziora w Polsce 2
Twitter

#3 Jezioro Wąsosz

Jezioro to wyróżnia bardzo urozmaicona linia brzegowa. Znajdują się tutaj zarówno piaszczyste plaże, jak i dzikie szuwary. Wokół roztaczają się lasy, a na jeziorze nie brakuje wysepek. W pobliskim Złocieńcu można znaleźć nocleg oraz ruiny średniowiecznego zamku i Park Żubra.

najczystsze jeziora w Polsce 3
Twitter

#4 Jezioro Świdno i Sarcze

Jeziora są połączone wąskim przesmykiem. Miejsce jest bardzo lubiane przez turystów. Można tu dojechać główną drogą z Czaplinka na Szczecinek. Wokół jeziora obowiązuje całkowita strefa ciszy, dlatego jest to idealne miejsce, aby się zrelaksować i odpocząć od zgiełku miasta. Nocleg można znaleźć w miejscowości Jeleń przy drodze nr 20.

Twitter

#5 Jezioro Lubiąż

Jezioro jest położone w pobliżu turystycznej miejscowości Lubniewice. Jest połączone z pobliskim jeziorem Lubniewskim wąskim kanałem. W okolicy znajduje się wspaniałe miejsce do pływania wpław – lazurowa woda i piaszczyste twarde dno. Przenocować można w Lubniewicach i Osiecku.

najczystsze jeziora w Polsce 5
Twitter

#6 Jezioro Lubikowskie

Woda w jeziorze jest tak czysta, że bez wahania można do niej wskoczyć w upalny dzień. Brzegi jeziora nadają się do plażowania – są szerokie, płaskie, piaszczyste i płytkie, co sprawia, że bez obaw można pozwolić dzieciom na kąpiele. W okolicy mieści się także baza nurkowa.

Twitter

#7 Jezioro Leleskie

Jezioro Leleskie otoczone jest płaskimi, piaszczystymi plażami. W okolicy znajduje się sporo dzikich miejsc. Jest na tyle głębokie, że nadaje się do nurkowania. Jezioro przylega do drogi nr 53 między Szczytnem a Olsztynem.

najczystsze jeziora w Polsce 7
Twitter

#8 Jezioro Kisajno

Jezioro wchodzi w skład kompleksu jezior Mamry. Miejsce jest bardzo popularne wśród turystów ze względu na zapierające dech w piersiach widoki. Na jeziorze Kisajno jest mnóstwo małych i dużych wysp. Wszystkie wchodzą w skład rezerwatu przyrody.

Twitter

#9 Jezioro Budzisławskie

Nad jeziorem Budzisławskim jest jeden ośrodek (w Trębach Starych), gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny. Na dnie jeziora znajdują się m.in. dwumetrowy posąg Matki Boskiej, fortepian, szalupa i dzwon, przez co jest bardzo popularne wśród nurków.

najczystsze jeziora w Polsce 10
Imgur

#10 Jezioro Dominickie

Mieści się nad nim kurort Boszkowo, który uwielbiają mieszkańcy województwa wielkopolskiego. Woda w jeziorze jest bardzo czysta i przejrzysta. Miejsce jest dość głośne, ponieważ przyjeżdżają tu amatorzy rozmaitych sportów wodnych.

najczystsze jeziora w Polsce 11
Imgur
Źródła: natemat.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Imgur

Może Cię zainteresować