×

Nagrania sprzed wybuchu w Przewodowie i tuż po nim! Jedno widać na nich wyraźnie

Wystarczyło kilka chwil, by maleńka polska wieś znalazła się na ustach całego świata. Wczoraj rakieta rosyjskiej produkcji spadła na Polskę. Zginęły dwie osoby. Teraz sieć obiegły nagrania tuż sprzed wybuchu w Przewodowie.

Biden: to pocisk ukraińskiej obrony

Dwie rakiety, a może jedna? Rosyjska, a może ukraińska? Przypadek, a może prowokacja i celowe działanie?

Od wczoraj wciąż pojawiają się nowe pytania, powoli zaczynamy poznawać również odpowiedzi. Prezydent USA Joe Biden właśnie przekazał partnerom z grupy G7 oraz NATO, że wybuch w Polsce wywołała ukraińska rakieta obrony powietrznej. Taką informację podał Reuters, powołując się na źródło w Sojuszu Północnoatlantyckim. Również agencja AP przekazał, że pocisk wystrzelono z Ukrainy. Siły ukraińskie miały wystrzelić rakietę w zbliżający się rosyjski pocisk. Natomiast z komunikatu polskiego MSZ dowiadujemy się, że na Przewodów spadła rakieta rosyjskiej produkcji, na razie nie doprecyzowano, skąd ją wystrzelono.

Nagrania tuż sprzed wybuchu w Przewodowie

Wczoraj na Twitterze białoruskiego niezależnego kanału NEXTA pojawiło się nagranie, na którym zarejestrowano, jak wygląda miejsce zdarzenia w Przewodowie. Widać na nim m.in. zniszczony traktor, ale też potężną dziurę w ziemi.

Teraz w mediach społecznościowych pojawiają się pierwsze nagrania, które mają przedstawiać rakiety oraz moment ich uderzenia w terytorium naszego kraju. Na kanale Avia.pro na Telegramie udostępniono trzy krótkie filmy, z których dwa zostały nagrane przez miejscowych.

Mieszkańcom z Lubelszczyzny w Polsce udało się uchwycić momenty dwóch uderzeń rakietowych na terytorium Polski. […] Na prezentowanym materiale wideo można zobaczyć pierwsze chwile po uderzeniu rakiety w terytorium Polski. W tej chwili ich przynależność jest ustalana przez lokalnych ekspertów, gdyż widać, że eksplozja była dość silna

– skomentowano na kanale Avia.pro.

Nagrania zebrał portal Bulgarian Military i opublikował je w serwisie YouTube.

Przypomnijmy: we wtorek Rosjanie wystrzelili w stronę Ukrainy około 100 rakiet. Część z nich uderzyła w zachodnią część Ukrainy.

Przed II wojną światową wieś Przewodów zamieszkiwali głównie Ukraińcy. Polacy stanowili margines. Obecnie wieś zamieszkuje ponad 400 osób, a mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem.

Fotografie:

Może Cię zainteresować