×

Morawiecki informuje o nowych źródłach zakażeń. Rząd szuka rozwiązania

Morawiecki o nowych źródłach zakażeń. Dzisiaj padł niechlubny rekord dobowego przyrostu przypadków koronawirusa. Premier zabrał głos w tej sprawie.

615 zachorowań w ciągu doby

Dzisiejszy komunikat Ministerstwa Zdrowia nie przyniósł najlepszych wieści. W ciągu ostatniej doby odnotowano aż 615 zachorowań na koronawirusa. Jest to największa liczba od początku epidemii w Polsce. Na razie nic nie wskazuje na to, aby dzienna liczba zakażeń miała się zmniejszać.

Ostatni tydzień nie prezentował się zbyt optymistycznie:

  • środa (22 lipca) – 360,
  • czwartek (23 lipca) – 418,
  • piątek (24 lipca) – 458,
  • sobota (25 lipca) – 584,
  • niedziela (26 lipca) – 443,
  • poniedziałek (27 lipca) – 337,
  • wtorek (28 lipca) – 502,
  • środa (29 lipca) – 512.

Łączna liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce wynosi 45 031. Zmarło zaś 1 709 osób z Covid-19.

Morawiecki o nowych źródłach zakażeń

Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej (30 lipca) konferencji prasowej skomentował dzisiejsze rekordowe dane dotyczące największej liczby zachorowań na COVID-19 od początku pandemii.

Czekamy na zestawienie nowych możliwych obostrzeń z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Nie jest wykluczone, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać, będziemy musieli działać, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

– oświadczył premier.

Morawiecki dodał także, że „na szczęście sytuacja jest dziś inna niż kilka miesięcy temu” i zaapelował, „by trzymać się tych reguł, które są”:

Nie mamy konkretnych zaleceń na ten moment, trwają prace. Teraz proszę pilnować się, proszę przestrzegać obowiązujących zaleceń. (…)

Premier przyznał się, że wcześniejsza decyzja odnośnie organizacji wesel była błędna:

Wcześniej zareagowaliśmy, zezwoliliśmy na organizowanie wesel, ale proszę państwa z limitem osób. Wiemy teraz, że wesela są źródłem wielu zakażeń. Limity, które narzuciliśmy, muszą być dalej przestrzegane.

Obiecuje także, że rząd ma na uwadze nowe przypadki i przygotowuje się do tego, aby im zapobiegać:

Szukamy nowych metod walki z pandemią koronawirusa – gospodarczo i w kwestii medycznej.

Jeszcze wczoraj rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z TVN24 ostrzegał przed tzw. „ogniskami sklepowymi”. Wystosował ważny apel do klientów i właścicieli lokali przemysłowych:

Apeluję ponownie: jesteśmy w sklepie, to jest pomieszczenie zamknięte, mamy obowiązek założyć maseczkę. Niestety, dzisiaj przynajmniej połowa osób w sklepach nie nosi maseczek. I zaczynają się pojawiać ogniska.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, 300gospodarka.pl, businessinsider.com.pl, www.money.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować