×

Moda na sesje z porodu – rodzice coraz chętniej za to płacą!

Sesja podczas porodu – pamiątka czy przesada? Moda na sesje z porodu wzbudza wiele emocji – od bardzo pozytywnych po skrajnie negatywne. W Polsce reportaże z porodu pojawiły się stosunkowo niedawno, ale korzysta z nich coraz więcej rodziców. Czy warto udokumentować poród i dołączyć zdjęcia do albumu rodzinnego?

Moda na sesje z porodu

Niektóre kobiety rodzą same, inne decydują się na poród rodzinny. A co z zaproszeniem na to wydarzenie profesjonalnego fotografa? Sesje z porodu są dość popularne w Stanach Zjednoczonych czy w krajach zachodniej Europy. Ale w Polsce jest to nadal temat, który wzbudza spore kontrowersje. Mimo to coraz więcej kobiet chce mieć pamiątkę z sali porodowej.

Sesje ciążowe nikogo już nie dziwią. Zdjęcia rodziców, oczekujących na narodziny dziecka, poruszają i stanowią piękną pamiątkę. A co z fotografiami, które powstają, gdy dziecko przychodzi na świat? Poród to krew, pot i łzy, ból i cierpienie. Dla wielu kobiet to również ogromna trauma, o której chcą jak najszybciej zapomnieć. Ale nie brakuje też mam, które wspominają poród ze wzruszeniem i żałują, że nie mają zdjęć, które dokumentowałyby to niezwykłe wydarzenie. Wniosek jest jeden – nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, czy warto zamawiać sesje porodowe.

Warto pamiętać, że zaproszenie fotografa na salę to dodatkowy stres dla mamy. Przecież dla wielu z nas już samo robienie zdjęć jest mocno krępujące. A co dopiero w sytuacji takiej, jak poród… niektóre mamy nie chcą nawet, by partner był obecny przy tym wydarzeniu. Lepiej zatem dobrze przemyśleć, szczególnie, jeśli chodzi o pierwszy poród, czy jesteśmy gotowe na zaproszenie fotografa.

Ile kosztuje reportaż z porodu naturalnego?

Fakt, że coraz więcej fotografów specjalizuje się w dokumentowaniu porodów naturalnych, świadczy o tym, że rośnie zainteresowanie tego typu usługą. Przyszli rodzice, decydujący się na pamiątkową sesję podczas porodu, powinni dokładnie omówić warunki współpracy z fotografem. Ustalić, jakich zdjęć oczekują, na jakie się nie godzą. Profesjonalny fotograf będzie się starał pozostać „niewidzialny”, by nie przysporzyć mamie dodatkowego stresu i nie przeszkadzać podczas tak intymnego momentu. Ale to może nie wystarczyć. Przyszli rodzice powinni powiadomić personel szpitala o sesji i otrzymać zgodę na zaproszenie fotografa. A na jaki wydatek muszą się przygotować?

Oczywiście nie ma jednej stawki, jeśli chodzi o sesje porodowe. Po pierwsze, nigdy nie wiadomo, o której zacznie się poród i ile potrwa. Po drugie, niektórzy rodzice zgadzają się nawet, by fotograf pokazywał zdjęcia na stronach www, wówczas można wynegocjować niższą stawkę za zdjęcia. Decydując się na sesję porodową, trzeba się zatem przygotować na wydatek w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Zwolennicy sesji porodowych podkreślają, że nie chodzi o dokumentację medyczną, ale o uchwycenie emocji i tego, co w porodzie najpiękniejsze. Profesjonalny fotograf nie ustawia i nie rozprasza, bo sam szuka odpowiedniej perspektywy. Inaczej jest, gdy zdjęcia wykonuje partner rodzącej kobiety. Dla niego to też ogromny stres i ciężko mu wykonać ładne fotografie. W dodatku ostatecznie nie ma go na zdjęciach.

Kto wie, może wkrótce zdjęcia z porodu będą w Polsce tak popularne jak sesje ciążowe?

Fotografie:

Może Cię zainteresować