×

16 skutecznych technik, dzięki którym wpłyniesz na własne sny. Niektóre na pewno Cię zaskoczą

Świadomy sen jest definiowany jako każdy sen, w którym człowiek ma świadomość, że śni. Jest to żywe doświadczenie, w którym śniący jest w stanie wywierać wpływ na własny sen.

Jeśli chcesz doświadczyć świadomego snu, istnieje wiele metod, które pomogą Ci w osiągnięciu celu. Poznaj 16 najbardziej popularnych i najskuteczniejszych technik.

#1 Zapisuj swoje sny

Prowadząc dziennik snów, będziesz bardziej świadomy swojej aktywności sennej, a granica między rzeczywistością i snem zacznie się zacierać.

#2 Kontrola rzeczywistości

W ciągu dnia wykonuj proste czynności, które „sprawdzają”, czy śnisz, czy nie. Jednym z przykładów może być próba przepchnięcia dłoni przez ścianę.

#3 Ziołowe suplementy

Udowodniono, że niektóre zioła, takie jak Calea Zacatechichi należąca do astrowatych, powodują więcej niezapomnianych i intensywnych snów.

#4 Zwalcz zaburzenia snu

Aby osiągnąć świadome sny, musisz mieć wysokiej jakości sen, w szczególności fazę REM. Jeśli istnieją czynniki, które utrudniają tak głęboki sen, rozwiąż je, zanim zastosujesz dalsze techniki świadomego śnienia.

#5 Wygodny materac

Coś tak prostego jak niewygodne łóżko utrudni nie tylko głęboki sen, ale i świadome śnienie. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w materac, który w pełni sprosta Twoim potrzebom i pozwoli uzyskać najwyższej jakości sen.

#6 Aromaterapia

Wykazano, że niektóre zapachy, takie jak np. olejek różany, zwiększają szanse osiągnięcia świadomego śnienia. Eksperymentuj z różnymi zapachami, aby znaleźć kombinację, która najlepiej Ci odpowiada.

#7 Sen na jawie

Bardziej powszechna praktyka snu na jawie może pomóc zmodyfikować świadomość i doświadczyć różnych rzeczywistości. Ostatecznie metoda ta może doprowadzić do świadomego śnienia.

#8 Spanie w różnych miejscach

Spróbuj spać w różnych miejscach, nawet we własnym domu, aby otworzyć umysł na możliwość świadomego snu. Nieoczekiwane środowisko, które zobaczysz po przebudzeniu zmieni sposób doświadczania rzeczywistości.

#9 Budź się często

Ustawiając budzik, włączający się okresowo w nocy, np. co godzinę, poprawisz zdolność zapamiętywania swoich snów i będziesz częściej wchodzić i wychodzić z nich.

#10 Zrób sobie drzemkę

W ciągu dnia jesteś bardziej podatny na świadome śnienie, ponieważ pozostajesz zanurzony w otaczającym cię świecie bardziej niż w nocy. Spróbuj zrobić sobie drzemkę po obiedzie, aby doświadczyć świadomego snu.

#11 Wyśpij się dobrze

Mało prawdopodobne jest osiągnięcie głębokiego snu w fazie REM, śpiąc zaledwie 4-5 godzin na noc. Spróbuj spać co najmniej 7-8 godzin na noc.

#12 Gry wideo

Możesz wierzyć lub nie, ale udowodniono, że gry wideo prowadzą do świadomego śnienia. Spróbuj zagrać np. w Halo of Call of Duty, aby uzyskać jak najsilniejszy efekt.

#13 Wizualizuj

Połóż się w łóżku z zamkniętymi oczami i postaraj się „zobaczyć” każdy najmniejszy szczegół otaczającego Cię pokoju. Ta praktyka wprowadza realny świat wokół Ciebie w stan snu, do którego wchodzisz.

#14 Ćwiczenia umysłowe

Zasypiając, wyobrażaj sobie, że wykonujesz pewne czynności, takie jak jazda na rowerze lub bieganie po ulicy. Będziesz jednocześnie czuć się aktywny i śpiący, zwiększając szansę na świadome sny.

#15 Zaplanuj swoje sny

Zanim pójdziesz spać, zapisz konkretne świadome sny, na które masz nadzieję. Twój umysł zajmie się planowaniem i zabierze te podświadome myśli ze sobą do łóżka.

#16 Medytuj

Głęboka medytacja może prowadzić do świadomego śnienia, usuwając rozproszenie i przywracając cię do stanu równowagi. To połączenie umysł-ciało pomoże związać twoją rzeczywistość i świat snów w jedno spójne miejsce, w którym doświadcza się świadomych snów.

W sieci znajduje się mnóstwo nagrań z medytacjami oraz hipnozami wprowadzającymi w stan świadomego snu. Warto pracować nad własnym snem.

Naukowcy potwierdzili, że świadome sny mogą służyć poprawie zdrowia psychofizycznego. Co więcej, są pomocne w zwalczaniu koszmarów sennych i stanowią rewelacyjne narzędzie samopoznania. Wspomagają rozwój zdolności twórczych i zapewniają rozrywkę.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com, YouTube.com

Może Cię zainteresować