×

Wiele osób budzi się o 3 w nocy. Mówi się, że to „diabelska godzina”

Dlaczego budzę się o 3 w nocy? Czy jestem wyjątkiem? Czy to powód do niepokoju? Zauważ, że jeśli w horrorze pokazany jest zegarek, to bardzo często wskazuje on tę właśnie godzinę. Tak było chociażby w „Egzorcyzmach Emily Rose” czy filmie pt. „Obecność”. Brzmi niepokojąco, prawda? Okazuje się, że to ciekawe zjawisko ma nie tylko swoją paranormalną otoczę, ale również naukowe wyjaśnienie.

Dlaczego budzę się o 3 w nocy?

Oglądałeś horror „Obecność”? W filmie zegary zatrzymywały się o godzinie 3:07. Przy okazji premiery powstał dokument o wspomnianej godzinie, tzw. „godzinie diabła”. Ta przerażająca nazwa wzięła się z Biblii. Przypomnijmy, Jezus umarł na krzyżu o trzeciej po południu, tak więc Szatan dokazuje o trzeciej w nocy. Idąc dalej, między godziną trzecią, a czwartą ma zacierać się granica pomiędzy światem żywych i umarłych. Według wierzeń o tej porze mogą pojawiać się duchy i demony.

Podobno przy wielu „nawiedzonych” sprawach przewijała się godzina 3 w nocy. Co mówią na ten temat eksperci?

Wiara jest potężną rzeczą. Kiedy wierzymy w „godzinę diabła”, dodajemy temu mocy. Jeśli myślimy, że wydarzy się coś strasznego, to prawdopodobnie się wydarzy

– twierdzi ekspert Ben Eno.

Diabeł przypomina nam, że gdzieś tam jest. Jeśli budzisz się o trzeciej w nocy, nigdy nie wiesz, co będzie na końcu łóżka

– zaznacza ekspert od spraw paranormalnych, Tony Spera.

Pexels

Godzina duchów nie zawsze oznacza coś złego

„Godzina diabła” brzmi bardzo groźnie i majestatycznie. Prawda jest natomiast taka, że pobudka o 3 w nocy nie w każdej kulturze oznacza coś złego. Przykładowo, w hinduizmie jest to idealny czas na praktyki religijne, medytacje czy jogę. Miłośnicy astrologii i numerologii wychodzą natomiast z założenia, że to odpowiednia pora na… odrobinę magii.

To wtedy prorocy doznają swoich wizji i zdarzają się prorocze sny. Po przebudzeniu w godzinie duchów koniecznie zanotuj to, co ci się śniło. Rano przeczytaj notatki i zastanów się, jak wykorzystać informacje, które przekazała ci twoja podświadomość

– pisze Onet.

Dlaczego budzę się o 3 w nocy?
Flickr

Co mówią naukowcy?

Jak widzisz podejście do pobudki w okolicach godziny 3 w nocy jest różne – ile wierzeń i przekonań, tyle teorii. Komu więc wierzyć? Nie będzie to nic odkrywczego jeśli powiemy, że zdecydowanie najbardziej wiarygodne jest wyjaśnienie naukowe tego zjawiska.

Zdaniem badaczy pobudka w środku nocy jest związana z cyklami snu. W tzw. fazie REM, która trwa od 5 do 30 minut, mogą pojawić się marzenia lub koszmary. To również czas, kiedy gałki oczne poruszają się, aktywność mózgu jest wysoka, temperatura ciała obniża się i mamy nieregularny oddech. Jeśli wtedy się przebudzimy, nic dziwnego, że możemy czuć się przestraszeni i roztargnieni. Zdarza się nawet, że dochodzi do paraliżu sennego i „widzenia” zjaw. Reasumując, jeśli chodzić spać w okolicach północy, faza REM będzie przypadać właśnie w okolicach godziny 3 w nocy.

Źródła: natemat.pl

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x