×

Matura 2020. Na tegorocznych egzaminach uczniów może pilnować… policja

Matura 2020. Z pewnością, takiego obrotu spraw nikt się nie spodziewał. W związku z nadzwyczajną sytuacją w kraju, będącą wynikiem trwającej epidemii, zdający egzamin maturalny będą pilnowani przez… policję, siostry zakonne, a nawet leśników. Co jest powodem takiej decyzji Ministerstwa Edukacji?

Matura 2020

Koronawirus zdecydowanie pokrzyżował plany wszystkim przystępującym w tym roku do matury. Konieczność izolacji domowej i odwołanie zajęć szkolnych znacznie utrudniły maturzystom przygotowania do egzaminu. Licealiści nie tylko stracili szansę konsultacji z nauczycielami, ale ze strachu przed zakażeniem nie mogli nawet korzystać z prywatnych korepetycji.

Co więcej, z powodu trwającej epidemii koronawirusa, tegoroczne egzaminy maturalne zostały przeniesione na czerwiec. Część osób wykorzystała dodatkowy czas, aby szlifować wiedzę podczas, gdy niektórzy bardzo rozleniwili się ciągłym pobytem w domu.

Zasady na jakich przeprowadzone będą matury w 2020 roku przez długi czas nie były jasno określone. W końcu Ministerstwo Edukacji opublikowało na swojej oficjalnej stronie nowelizację rozporządzenia o egzaminach w trakcie pandemii koronawirusa, która zawiera wiele, niespodziewanych informacji. Możemy w niej przeczytać m.in., że egzaminowani uczniowie będą mogli być pilnowani przez policjantów, zakonnice, a nawet leśników.

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, spośród członków, powoła zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty i części pisemnej egzaminu maturalnego. W 2020 r., w przypadku egzaminu maturalnego, w skład zespołu nadzorującego części pisemnej egzaminu maturalnego w danej sali egzaminacyjnej wchodzi co najmniej 2 nauczycieli. Jeden nauczyciel zatrudniony w szkole, w której przeprowadzany jest egzamin (pełni on funkcję przewodniczącego zespołu), drugi zatrudniony w innej szkole lub placówce. W 2020 r., jeżeli w sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty lub maturalny, jest więcej niż 30 uczniów, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każdych kolejnych 25 uczniów.

Wyjątkowe okoliczności

Możliwość pilnowania uczniów podczas egzaminów przez leśników, policjantów, strażaków czy osoby duchowne wynika z faktu, że posiadają one kwalifikacje nauczycielskie. Podobne rozwiązanie miało miejsce przed rokiem, w trakcie strajku nauczycieli.

W związku z faktem, że w obrębie województwa śląskiego nastąpił w ostatnim czasie ogromny wzrost liczby zakażeń koronawirusem, rozważana jest możliwość wyznaczenia dodatkowego terminu egzaminu maturalnego dla uczniów z tego regionu. Konwent Powiatów Województwa Śląskiego zwrócił się także z prośbą do wojewody śląskiego o sfinansowanie testów na obecność koronawirusa dla uczniów i nauczycieli.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij